(İHA)

Kütahya merkezi Kumarı Köyünde bulunan ve 1000 yıldan fazladır ayakta duran bir kestane ağacı bulunuyor. Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacı olarak tescillenmiş olan Kütahya 1000 yıllık kestane ağacı, Kumarı Köyü yakınlarından geçen ziyaretçiler tarafından ilgi odağı.

Merkeze yaklaşık 10 km mesafede bulunan kestane ağacı günümüzde de ihtişamlı bir duruşla çürüksüz bir şekilde ayakta duruyor. 1000 yıl önce Kütahya’nın Bizans İmparatorluğunun son dönemlerine denk gelmesi, ağacın bizans döneminde filizlendiği ve Selçuklular, Germiyanoğulları, Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerin dönemlerine şaitlik ettiği açıktır.

Bu kadar yaşlı bir ağacın gölgesinde tarihteki bir çok insanın dinlendiği, meyvelerini yediği düşünüldüğünde zihninizde inanılmaz bir tarih yolculuğu oluşuyor. Kim bilir, belki Yıldırım Beyazıd, Şehzade Selim veya II. Selim Kütahya Valisi olduğu dönemlerde bu ağacın meyvesini tatmıştır.

1000 Yıllık Kestane Ağacı Nerede Nasıl Gidilir?

Ağaç Kütahya’nın Kumarı Köyü merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta. Köy merkezinden bu noktaya gidiş için bir köy yolu kullanılıyor. Ziyaret etmek isterseniz mutlaka köy merkezinde birine sormanızda fayda var.

2016 yılında Kumarı Mahalle muhtarı ile yapılan bir söyleşiyi için tıklayın.