1982 yılında kendi hizmet binasına kavuşan Müze bu tarihten sonra bu binada hizmet vermeye başlamıştır. Arkeolojik eserler yanında yöresel kültüre ait etnografik eserler de sergilenmektedir.

Adıyaman Müzesinde Neler Var?

Paleolitik dönemden başlayarak bu döneme ait çakmak taşından yapılmış el baltalan, kazıyıcılar ve kesici aletler, Neolitik döneme ait çakmaktaşi ve obsidyen’den ok uçlar, Kalkolitik döneme ait pişmiş topraktan yapılmış çeşitli kaplar; Tunç Çağına ait bronz mızrak uçları ve benzeri eserler, Demir Çağına ait hiyeroglif yazıtlar, çeşitli mutfak kapları ve süs eşyaları, Helenistik döneme ait heykel, mozaik, yazıt ve çeşitli kaplar, Roma dönemine ait heykel, yazıt, mozaik, kandil, koku şişesi, çeşitli kaplar ve süs eşyaları, Bizans dönemine ait çeşitli kaplar ve süs eşyaları, islami ve özellikle Selçuklu dönemine ait sırlı kaplar, cam eserler ve süs eşyalar ile Osmanlı dönemine ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

Bunun yanında Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, İslami, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait altın, gümüş ve bronz sikkelerden örneklerde müzede görülebilir. Etnografik eser salonunda ise yöresel hali, kilim ve cicim gibi el dokumalar, kadın ve erkek giysileri, gümüş takılar ile bakır mutfak eşyaları teşhir edilmektedir.

Adıyaman Müzesine Nasıl Gidilir?

Müze Adıyaman şehir merkezinin tam ortasında yer alır diyebiliriz. Adıyaman valiliğinin karşı caddesinde Atatürk Bulvarı Merkez’indedir.

Müze; pazartesi günleri dışında her gün saat 08 – 12 ile 13.30 – 17.30 arasında ziyaretçilere açıktır