Ağaçbaşı Yaylası içerisinde koruma alanı olarak belirlenen Ağaçbaşı Tabiat Parkı Giresun’a yaklaşık 70 km, Dereli ilçesine 30 km uzaklıkta bulunuyor. 75’e yakın bitki çeşidi ile bir çok hayvan türünü içerisinde barındıran Ağaçbaşı Tabiat Parkında bazı tarihi yapılarda bulunmaktadır.

Ağaçbaşı Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirerek yapabileceğiniz piknik ve mangal keyfinin yanısıra yeşilin tüm renklerine hakim florasının tadını çıkarabilirsiniz. Tabiat Parkı içerisinde günübirlik kullanım için piknik masaları ve çardaklar bulunuyor. Otopark sıkıntısı bulunmuyor. Ayrıca ziyaretçilerin kullanımı için su çeşmesi bulunuyor. Doğa manzarasını seyretmek için bir seyir alanı hazırlanmış.

İçerisinde tarihi bir yol ve bu yolu korumak için Cenevililer tarafından yapılan Kuşluhan Kalesini barındırır.

Bölgeye yakın Kulakkaya Yaylasını ve Bektaş Yaylasını ziyaret edebilir ve Giresun lezzetlerini tadacak çeşitli restoranlar bulabilirsiniz.

Ağaçbaşı Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bölgeye gidebilmek için Giresun Şebinkarahisar yolunu takip ederken Pınarlar mervkisinde Yavuzkemal yolu üzerinden devam edin. Yaklaşık 13 km yaylaya doğru tırmanmanız durumunda yaylaya ve tabiat parkına ulaşabilirsiniz.