Muş’un Varto ilçesi sınırlarında, ilçenin kuzeybatısında bulunan Akdoğan gölü Harmurpet dağlarının batısında yer almaktadır. Çoğunlukla Hamurpet Gölü olarak bilenen gölün iki tarafıda dik kayalıklardan oluşur. Derinliğinin düşük olmasından dolayı su rengi yeşil görünmektedir. Kar suları ve çeşitli kaynaklardan beslenmektedir. Kış aylarında tamamen donan gölün seviyesi yıl boyunca hemen hemen aynı oranlardadır. Gölün fazla suyu göl yakınından geçen İskender çayına akmaktadır.

Akdoğan gölünün muhteşem doğa manzarası ve yeşilin bir çok rengini barındıran çevresinden dolayı çoğu yöre halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca göl içerisinde aynalısazan balığının yanısıra Ördek, kaz, turna ve kunduz görmekte mümkündür. 

2173 rakımlı 47 metre derinliğinde olan Hamurpet Gölü’nün suyu yıl boyunca neredeyse aynı kalır. Kaynak suları ve kar sularından beslenir. Çeşitli balık türlerinin bulunduğu gölde yaz aylarında yöre halkı piknik ve doğa yürüyüşü yapmak için bu noktayı tercih etmektedir.

Gölde fazla suyunu İskender çayına boşaltmaktadır.