Ali Paşa Kapalı Çarşısı Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından olan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569’da Türk tarihinin en büyük mimarı olan Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kapalı çarşı 16. yy.da en parlak dönemini yaşamış ve günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır.

Ali Paşa Kapalı Çarşısında Neler Var, Neler Alınır?

Çarşıda çeşitli noktalardan giriş ve çıkışlar için 6 adet kapı bulunmaktadır. Çarşı içerisine girdiğiniz anda tarihi doku sizi karşılıyor. Yaklaşık 130 dükkanın bulunduğu çarşı içerisinde her türden ürün bulmanız mümkün.

Yazın en sıcak günlerinde bile içerisinin serin olması ziyaretçilerine rahat bir nefes aldırıyor.

Edirne’ye özgü süs ve hatıra eşyaları, müzik enstürmanları, petshop, altın, giyim, çanta, altın ve gümüş kuyumcu, Yiyecek, tatlı, takı, ayakkabı gibi bir çok alanda hizmet veren dükkanlar mevcuttur.

Eğer Edirne’ye ziyarete geldiyseniz mutlaka hediyelik eşya satan dükkanlara gitmelisiniz. Burada sevdikleriniz ve eviniz için anlamlı hediyeler alabilir, Edirne Hatırası simgesel ürünlere gözatabilirsiniz. Ayrıca deri ürün satan dükkanlarda uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

Edirne’ye özgü lezzetleri tatmanız için lokantalarda mevcut.

Ali Paşa Kapalı Çarşısı Yangını

Kapalı çarşıda 21 Eylül 1992 tarihinde sabaha karşı saat 01:30 yangın çıkmış ve çarşının neredeyse tamamı kullanılamaz hale gelmiştir. Çarşı içerisinde yangına karşı mücadele için herhangi bir hazırlık yapılmaması nedeniyle 4 saat içerisinde tüm dükkanlar küle dönmüştür. Bir beyaz eşya dükkanında başlayan yangının sabotaj ihtimali yanında elektrik kontağından çıkmış olabileceği de düşünülmüştür. Yangında ölen veya yaralanan olmaması tek teselli olarak kalmıştır.

Kapalı Çarşı Yangını Gazete Küpürü

5 yıl sonra aslına uygun olarak tekrar restore edilen Ali Paşa Kapalı Çarşısı Edirne’nin kurtuluş günü olan 25 Kasım 1997 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından tekrar hizmete açılmıştır.

Ali Paşa Kapalı Çarşısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Edirne’nin merkezinde bulunan Kapalı Çarşı Saraçlar Caddesi üzerinde bulunur. Edirne’nin en işlek caddelerinden biri olan Saraçlar Caddesi üzerinde bir gezintiye çıkmanızı da öneririz.

Ayrıca bölgeye yakın olan Selime Arastasını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Yandex Navigasyon Rotası İçin Tıklayın. (Akıllı Telefonunuzda Yandex Navigasyon Uygulaması Olması Durumunda Direk Rota Oluşturur)