Alifuatpaşa Köprüsü Sakarya’nın Geyve ilçesinde Alifuatpaşa-Geyve-Taraklı-Göynük Nallıhan-Beypazarı-Ayaş-Ankara yolunu tamamlayan ve günümüzde dahil 525 yıldır kullanılan tarihi bir köprüdür. Aynı zamanda II. Beyazıd Köprüsü olarak da bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmed’in oğlu II. Beyazıd’ın emri ile yaptırılan ve kitabesinde de “Bu köprü tarihte devir açan Fatih’in oğlu II. Bayazıd tarafından H. 901 (M. 1495) yılında yaptırılmıştır.” yazmaktadır.

Köprünün bulunduğu belde Alifuatpaşa’dır ve isminide bu beldeden almıştır. İzmit’ten Ankara’ya ilerleyen İngiliz birliklerine ateş açma emrini vererek Kurtuluş Savaşı’nı fiilen başlatan ilk komutan olan Ali Fuat Cebesoy’ın adı yaşatılmaktadır.

Köprü Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Abdullah tarafından tasarlanmış ve yaptırılmıştır. 14 ayaklı olarak yapılan Alifuatpaşa Köprüsü kesme taştan Horasan harcıyla taşların birbirine bağlanmış ve kurşun ile eritilen demir ile gümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır.

Tarih belgelerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de Geyve ziyaretinde bu köprünün başına kadar araçla gelerek köprüyü yürüyerek geçtiği ve kasabadaki halkı selamlayarak yolunu devam ettiği belirtilir.

Alifuatpaşa Köprüsü Nerededir?

Köprü Sakarya merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunur. Sakarya nehri üzerinde iki yakayı birleştiren Alifuatpaşa Köprüsü Geyve ilçe merkezine gelmeden hemen önce Sakarya nehri üzerinde görülebilir.

Sakarya Nehri Hakkında Bilgi