İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan Alman Çeşmesi 1898 yılında Alman İmparatoru Kayser II. Wilhelm tarafından II. Abdülhamit’e hediye olarak yaptırılmıştır. Tasarımı Alman İmparatorun özel danışmanı Mimar Mark Spitta tarafından yapılmıştır.

Alman Çeşmesi Hakkında Bilgi

Alman İmparatoru Kayser II. Wilhelm 1898 yılında yaptığı ziyarette İstanbul – Bağdat demiryolu hattının inşasının Alman firmalar tarafından yapılması konusunda anlaşma sağlamıştır. Bu anlaşmanın bir hediyesi olarak Alman Çeşmesi’nin hediye olarak yaptırıldığıda düşünülebilir.

Çeşmenin mimari tasarımında Mimar Mark Spitta’nın yanı sıra Alman Mimar Carlitzik ve İtalyan Mimar Joseph Antony’de destek vermiştir. Çeşmenin tüm parçaları Almanya’da üretilmiş ve bölüm bölüm İstanbul’a getirilmiştir. İnşa ve çevre düzenlemesi masrafları Alman İmparator tarafından karşılanmıştır. Yapımına 1898 yılında başlanan çeşme Alman İmparatoru Kayser II. Wilhelm’ın doğum günü olan 27 Ocak 1901 tarihinde kullanıma açılmıştır.

Çeşmenin tasarlanmasında Türk Cami şadırvanları örnek alınmıştır. Ancak bu tasarım örneklerine rağmen çeşme diğer Türk Cami Şadırvanlarına benzememekte ve kendi has bir görünüme sahip olmakla beraber Alman neo-rönesansı olan rundbogenstil çizgilerine sahip olduğu görülmektedir.

Alman Çeşmesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çeşme İstanbul Tarihi Yarımada’da Sultan Ahmet Camii‘sinin hemen yanında bulunur. Çeşmenin hemen yanında Sultan I. Ahmed’in türbesi yer almaktadır.