Samsun il merkezi içerisinde Batı Park kısmında bulunan Teleferik ile çıkılabilen Amisos Tepesi muhteşem manzarası ile ziyaretçilerine hoş bir vakit geçirmek için ideal noktalardan bir tanesi. Deniz kenarına yakın bir noktadan bineceğiniz teleferik ile kısa bir yolculuk yapıp Atatürk Bulvarı üzerinden geçip Amisos Tepesine çıkabilmeniz mümkün.

Bazı kaynaklarda ve tabelalarda Baruthane Tepesi olarakda adlandırılmıştır.

Yazı Başlıkları

Teleferik Hakkında Bilgi

Teleferik ismini duyduğunuzda uzunca bir tırmanış düşünebilirsiniz ancak Amisos Tepesine çıkış için kullanılan bu teleferik oldukça kısa bir mesafeye sahip. Gidiş – Dönüş bileti kişi başı 3 TL. Araçlar 3lü gruplar halinde hareket ediyor.

Amisos Tepesi Hakkında Bilgi

Samsun’un eski adı olan Amisos’dan ismini alan Amisos Tepesine sadece manzarası ve teleferik deneyimi için bile çıkılabilecek bir nokta. Ayrıca tepede yürüyüş yolları üzerinde ilerlediğinizde kral mezarları ve girişlerini görmeniz mümkün.  Bölgede restoran ve hediyelik eşya satan işletmede bulunuyor.  Restoran belediyeye ait bir işletme. Ayrıca tepe üzerinde artık bir çok ilde görülen ilin isminin yazdığı büyük bir platform bulunuyor.

Amisos Tepesine Nasıl Gidilir?

Yazımınız başında da belirttiğimiz gibi Batıpark’ta bulunan teleferik ile bölgeye çıkabilirsiniz. Teleferiğe binme konusunda çekincesi olanlar veya araç ile çıkmak isteyenler için Amisos tepesine özel aracınızla çıkmakta mümkün. Bölgeye şehir içi otobüsler ile de gidilebilir.