Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük tema parkı olarak açılışı yapılan Ankapark (Uluslararası ismi Wonderland Eurasia) genişliği ve sahip olduğu bir çok oyun grubu ile çocuklar ve yetişkinler için harika bir eğlence merkezi. Hem öğretici hem eğlendirici etkinliklerin, büfe ve yemek yenecek alanlarının bulunduğu tema parkta tasarlanmış olan yapılar için bile gidip görmek gerekir. 1 milyon 300 bin metrekare alana kurulu olan Ankapark 20 Mart 2019’da açıldı.

Lütfen dikkat : Bu yazının yazıldığı zamanlarda (15.06.2019) tema parkta bulunan bir çok oyun grubunun çalışmadığı ve bakımda olduğu yorumları gelmektedir. Lütfen tema parka gitmeden önce detaylı bilgi alın.

Ankapark Giriş ve Oyun Grubu Ücretleri

Parka giriş kişi başı 5 TL olarak belirlenmiş. 3 yaş altı ücretsiz. Park içerisinde oyun gruplarına sınırsız binmek için kişi başı 50 TL ücret ödenmesi gerekiyor. Bazı bölümlerde, örneğin GoCart, sanal gerçeklik oyunlarında ekstradan para ödenerek (12 TL) eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Otopark ücreti gün boyu 5 TL olarak ücretlendiriliyor.

Sınırsız uygulama için 50 TL’lik ücret daha öncesinde 150 TL, 100 TL, 115 TL olarak belirlenmiş. Bu fiyatlandırmayı gitmeden önce tekrar araştırmanız faydalı olacaktır.

Ankapark Hakkında Bilgi

Ankapark’ta irili ufaklı 2177 oyun grubu bulunuyor. Günümüzde bunların bir çoğu ya bakımda veya çalıştırılmıyor. Personel eksikliği nedeniyle bazı oyun grupları devre dışı.

Özeleştiri yapmak gerekirse Tema Parkı biraz aceleye getirilmiş gibi görünüyor. Malesef WC’lerin durumu iyi değil.

İçerisinde bir çok hız treni (roller coaster) dönme dolap, gondol, balerin gibi klasik oyun grupları, dev bir havuzu, su oyun grupları, minik ziyaretçiler için atlı karıncalar vb., bir noktada tema parkının minyatür bir halinin sergilendiği alan, biraz Mevlanın türbesinden biraz ise Sivas’ta bulunan Divriği Ulu Cami mimarisinden esinlenerek yapılmış Türk mimarisi yapı gibi her türlü eğlenceli ve öğretici noktalar ziyaretçilerini bekliyor.

Bir turist tarafından tema parkında bulunan tüm hız trenlerinin videosu çekilmiş. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ayrıca dinazor müzesi, filler gibi bazı hayvanların dev heykelleri, Ankara Kedisinin heykelleri bulunuyor.

Ankapark’ta Neler Var?

 • Park genel anlamda 12 tematik bölümden oluşuyor.
 • Türkiyenin en büyük bo kulesi Wind Riders
 • 75 metre yüksekliğinde Abyssto The Underword kulesi
 • Uçan Ada
 • Uçan Tiyatro
 • Dijital Dark Ride, Zelzele, Lav Macerası, Otorobot Hız Trenleri
 • MD Çok Boyutlu Sinema
 • Buz Mağarası
 • Lazer Arenası
 • 207 metrelik müzik ve ışıklı su dansı
 • 5 bin metre uzunluğunda Kara Tren Parkuru

Ankapark Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara’nın şehir merkezine 10 km, Esenboğa havaalanına yaklaşık 3 km uzaklıkta buluyor.

Temapark girişi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı yolu üzerinde bulunuyor.