Antalya’nın Kepezaltı Piknik sahası içerisine yaklaşık 400 dönem arazi üzerine kurulu olan Antalya Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en iyi hayvanat bahçelerinden biridir.

İçerisinde sürüngenevi, kuşevi, yazlık ve kışlık geyik,ceylan, karaca, yeleli koyun, kamerun koyunu, zebra,midilli atı, kanguru, aslan, kaplan, puma ve yırtıcı kuş barınakları ile doğal ve yapay gölet ve şelaleler bulunur.

İlk olarak Karalioğlu Parkı içerisinde yaklaşık 250 m2 alana kanatlı hayvanların oluşturduğu 10 türü içeren mini hayvanat bahçesi kurulmuş ve daha sonra bu yapının şehrin içinde kalması ve yetersiz büyüme alanı nedeniyle günümüzdeki yerine taşınmıştır.

Antalya Hayvanat Bahçesinde Hangi Hayvanlar Var?

Kuş Çeşitleri

Akbaba, Altın Sülün, Angıt, Beyaz Leylek, Cennet Papağanı, Çil Keklik, Deve Kuşu, Edward Sülü, Elliot Sülün, Flamingo, Gümüş Sülün, Hatun Sülün, Himalaya Monal Sülün, Kuğu, Karolin Ördeği, Kızıl Şahin, Keklik, Kartal, Nil Kazı, Pelikan, Puhu Kuşu, Sibirya Kazı, Sultan Papağanı, Tavus Kuşu

Sürüngen Çeşitleri

Anakonda,  Boa Yılanı, Hindistan Pitonu, Nil Timsahı, Süt Yılanı, Kral Piton

Diğer Hayvan Türleri

Alageyik, Aslan, Geyik türleri, Boz Ayı, Ceylan, Cüce Keçi, Kanguru, Deve, Eşek, Hanfinger Atı, Koyun türleri, Kaplan, Ördek türkleri, Maymun türleri, Midilli atı, Puma, Keçi, Kurt, Domuz, Zebra

Bölümler

Antalya Hayvanat Bahçesi Krokisi

Hayvanat Bahçesinde genel anlamda 8 bölüm bulunuyor.

Sürüngen Evi bölümünde değişik türde yılan ve timsahlar bulunuyor.

Çift Tırnaklılar bölmünde çift tırnaklı hayvanların bulunduğu bölüm. Geyik türleri, keçileri deve, at gibi hayvanlar burada yaşamını sürdürüyor.

Tek tırnaklılıar bölümünde ise at eşek, zebra ve diğer hayvanların yaşam alanı olarak tasarlanmış.

Yırtıcılar bölümü aslan, kaplan, puma, ayı gibi hayvanlara ayrılmış.

Yırtıcı Kuşlar bölümünü doğal oyuk ve kovuklara yapılmış deniz gören konumda bulunuyor. İçerisinde 4 türde 12 hayvan sergileniyor.

Sülünler bölümünde sülün kuş türleri sergileniyor.

Ayrıca hayvanat bahçesi içerisinde tavuklar ve tavşanlar bölümü bulunuyor.

Antalya Hayvanat Bahçesine Nasıl Gidilir?

Araç ile gitmek isteyenler Burdur Kepezaltı yolu takiben Ferro Krom Fabrikası önünde bulunan ışıklı kavşağa geldiklerinde sola dönerek ana yolun istikametinde kuzeye doğru giden tali yoldan giderek yaklaşık 2 km uzakta hafif raylı sistemin son durağı yanında bulunan Hayvanat Bahçesi giriş kısmına ulaşabilirsiniz.

Otobüs ve dolmuş ile gitmek isteyenler 7, 46, 52, 5, 6, 11 nolu Cezaevi Fatma Parıltı arabasına binerek tramvay son durağında inmeleri gerekir.

Antalya Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

2019 yılında Hayvanat Bahçesine giriş ücreti kişi başı 5 TL, Araç girişi ise 15 TL’dir. Araç içerisinde 4 kişiden para alınmaz. 4 ve üstü her kişiden 5 TL ücret alınır.