Artvin’in Şavşat ilçesi sınırları ile Ardahan’ın Posof ilçesi arasında bulunan ve Yalnızçam Dağlarının kuzey doğusunda bulunan Arsiyan Yaylası bölgede bulunan köylere ait yaylaların bulunduğu irili ufaklı gölleri sahip bir tabiat güzelliğidir. Bölgeye ulaşımın biraz zor olması ve Karadeniz ve Artvin gibi bir çok yaylanın bulunduğu bölgede kendini çok gösterememiştir

Ayrıca yaylanın otunun suyunun farklılığı ile kendini diğer yaylalardan ayırır. Bölgede bulunan tuz kayaları, kömür madeni ve bazı bölgelerinde çermik bulunur.

Yaylada sarı cennet çiçekleri, karadenizde bir çok yemek türü ile bilinen pancar bulabilmek mümkündür.

Arsiyan’da bulunan göller ve eski yerleşimler bir çok hikayeye konu olmuştur. Göller bölgesinde bulunan göllerden birinin adı Postanın Gölü’dür. Bu gölün hemen yanında bulunan Posta Karakolunun  Cumhuriyet döneminden önce askeri amaçlı kullanılan bir karakolu olduğu söylenir.

Boğa Gölü olarak isimlendirilen gölün hikayesi ise şöyledir;

Vakti zamanında bir çobanın sahibi olduğu çok güçlü bir boğa göl etrafında böğürerek gezerken boğa gölünde suyun içerisinde bulunan farklı bir boğa ile güreşe tutuşurlar. Çobanın boğası yenilir ve üzülerek köye döner. Çobanın ağası durumu fark eder ve oda üzülür. Çobanın boğasına demir boynuz yaptırır. Çoban boğasını aynı bölgeye götürür ve su boğası ile tekrar güreşe tutuşurlar. Su boğası zorlanır ve her tarafı kanlar içerisinde kalır ve gölün içerisine girer. Günümüzdede bu göle dikkatli bakıldığında gölde kırmızı bir renk görmek mümkündür.

Yaylada bulunan 2. büyük göl ise Kız gölü olarak bilinir. Hikayesi şöyledir ;

Bir gün güneşin doğuşuyla göle yaklaşan çoban güzeller güzeli bir kız görür. Kız göl kenarında ki pikal taşın üzerine çıkıp saçlarını taramaktadır. Çoban bir zaman bu güzel kızı sessizce izler. İzlerken de hayal alemine dalar , kendinden geçer. Çobanın garipliğini fark eden güzeller güzeli hemen suyun içine dalar. Gölde görünmez olur. Heyecanla göle yaklaşan çoban kızdan kalan tarağı alır. Perişan bir şekilde eve döner. Yemek filan yiyemez, yorgun bir haldedir. Hergün kıza olan sevgisi iyice artar. Hastalanır yataklara düşer. Sonunda bir neneye bunun kurtulması için tarağın aynı yere bırakılması gerektiğini söyler. Söylenilen yapılır ve çoban kurtulur.

Arsiyan Yaylası hakkında detaylı bir yazı yazan bir blog yazarının yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Arsiyan Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Artvin’in Şavşat ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıktadır.