Asarkaya Kent Ormanı (Asarkaya Milli Parkı, Ünye Kent Ormanı) Ordu’nun Ünye ilçesine yaklaşık 4 km. mesafede ağlaçlandırılmış bir piknik ve gezinti alanıdır. Karadeniz’in temiz havasının yanında barındırdığı ağaçlar ile havasına daha fazla oksijen katan bir alanda bulunan Asarkaya Kent Ormanı büyükten küçüğe herkesin eğlenceli vakit geçirebileceği bir nokta. Uygun fiyatları, piknik masaları, hazır demlenmiş semaverde çay hizmeti, çocuk park alanları, büyükler için kullanılabilecek salıncakları ve daha fazlası sizleri bekliyor.

Asarkaya Milli Parkı Hakkında Bilgi

Asarkaya Milli Parkı zengin florası ile bir çok ağaç türünü içinde barındırıyor. İçeride bir çok yaban hayvanı ile karşılaşabilir ve küçük bir doğa gezisi yaparak kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Ünye halkı tarafından yoğun olarak tercih edilen milli park özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Asarkaya Milli Parkı Doğa Gezintisi

Milli park içerisinde büfe, WC, su gibi hizmetlerde bulunuyor.

Asarkaya Kent Ormanında Piknik

Milli park içerisinde ister kendiniz bir mangal ateşi yakarak, istersenizde hazır mangal ateşi ile yiyeceklerinizi hazırlayıp güzel bir piknik yapabilirsiniz. İçeride semaver ve mangal servisi yapılan noktadan tek kullanımlık olarak kiralayabileceğiniz bir nokta bulunuyor. Bu olanaklar ile ücretsiz olarak çoğunluğu çardaklı olan piknik masalarında muhteşem vakitler geçirebilirsiniz.

Asarkaya Milli Parkı Mangal ve Semaver Servisi

Ayrıca kent ormanı içerisinde bir ahşap Orman Evide bulunuyor.

Bölgeye giderken varsa bir hamak götürebilirsiniz. Ayrıca voleybol veya futbol topu götürmeniz ve daha eğlenceli vakit geçirmeniz mümkün.

Asarkaya Milli Parkı Ücretleri

Milli park içerisinde hazır yakılmış semaver ücreti 15 TL. Bu semaver ile yaklaşık 20-25 bardak çay içilmesi mümkün. Ayrıca hazır yakılmış mangal serviside 15 TL’lik bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Bu semaver ve mangalı kullanım sonrası geri iade ediyorsunuz.

Asarkaya Kent Ormanı Giriş Ücreti

Otomobil ile giriş ücreti 3 TL.

Asarkaya Milli Parkı Girişi

Asarkaya Kent Ormanına Nasıl Gidilir?

Asarkaya Kent Ormanı (Asarkaya Milli Parkı) Ünye merkezine yaklaşık 8 km mesafede.

Fatsa yönüne doğru 6 km ilerledikten sonra Ünye Devlet Hastanesi sapağına gelmeden hemen önce sapakta Ünye Kent Ormanı tabelasını gördüğünüz noktadan dönüş yapın. Bu dönüşten sonra yaklaşık 2,5 km asfalt bir yolu takip ederek Asarkaya Milli Parkına ulaşabilirsiniz. Bu 2,5 kmlik yol son sel olaylarından sonra biraz tarip olması nedeniyle dikkat etmenizde fayda var.

Ayrıca Ordu ve Giresunu aynı noktadan görebileceğiniz muhteşem tabiatıyla seyir tepesi bulunan Yoroz Kent Ormanı‘da uğramanız gereken yerlerden biri olabilir.

Yoroz Kent Ormanı – Ordu