Atatürk Arboretumu İstanbul’un yoğun trafiğinden ve karmaşasından uzaklaşmak için gidilecek en iyi yerlerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü tarafından işletilen bölge bir çok bitki ve canlı türü barındırması ve muhteşem doğal yapısı ile bir çok İstanbullu tarafından tercih ediliyor.

Arboretum, ağaç ve ağaççıkların yetiştirilmesi için ayrılmış botanik bahçelere denir.

Belgrad Ormanının hemen yanında yaklaşık 345 hektar alana kurulu olan Atatürk Arboretumu 3 adette yapay olarak oluşturulmuş göl bulunur.

Belkide hayatınızda ilk defa göreceğiniz bitki ve ağaç türleri özellikle bahar aylarında gözünüzün gördüğü her yer yeşil ile birlikte rengarenk bir ortam oluşturmaktadır. Özellikle çocuklarınızın doğayı tanıyabilmesi için gidebileceğiniz yerlerden biri olmalıdır.

Atatürk Arboretumu’na Ne Zaman Gidilir?

Bölge özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun ilgi görüyor. Hafta sonları gitmeniz durumunda yoğun kalabalığa hazırlıklı olmalısınız. İlkbahar ve sonbahar aylarında hafta içi bir gün gitmenizde fayda var.

Pazartesi günleri kapalıdır. 

Yazın sabah 08:30’dan 20:00’a kışın ise 17:00’a kadar açıktır.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Atatürk Arboretumu 2020 yılı giriş ücreti şöyle;

Hafta içi
Tam 7,5 TL
Öğrenci 2,5 TL

Hafta Sonu
Tam 20 TL
Öğrenci 7,5 TL

Ayrıca düğün çekimi yapılabilmesi için yaklaşık 450 TL’lik ücret Ziraat Bankası Sarıyer Şubesine yatırıp dekontu ile giriş kapısındaki yetkiliye göstermeniz gerekiyor. Çekim için 6 kişi giriş sınırı bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için (0212) 2261929 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sarıyer ilçe sınırlarında Büyükdere Caddesine doğru Hacıosman bölgesine geldikten sonra Atatürk Arboretumu tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Sarıyer-Bahçeköy & Taksim-Bahçeköy & 4.Levent-Bahçeköy hatlarınıda kullanabilirsiniz.

Ayrıca gidebileceğiniz noktaya en yakın İETT otobüsünün nereden geçtiğini öğrenmek için İETT nasıl ulaşırım servisini kullanabilirsiniz.