Artvin’in merkeze bağlı Şehitlik Köyünde Atatepe bölgesinde bulunan heykel dünyanın en büyük Atatürk Heykeli olma özelliğini taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve bir ülkenin kaderini çizen yollara yön veren lider Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan saygı ve sevginin bir göstergesi olarak koyulmuş olan heykel, her noktadan görülebilecek bir tepe üzerine kurulmuş durumda.

Atatürk’ün Büyük Taarruz’da Afyon Kocatepe’deki duruşunun canlandırıldığı ve  40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak 2012 yılında yapılmış.  Tepenin istinat duvarı üzerinde “ATAM SENİN İZİNDEYİZ” yazıyor. Heykelin hemen altında bulunan yapıda bir sosyal tesis mevcut. Burada restoran, kafeterya, mescit ve tuvaletler bulunuyor.

Adeta şehrin seyir terası haline gelen nokta yakın zamanda Artvin Belediyesi tarafından düzenlenmiş ve ziyaretçilerin kullanımına açılmış durumda.

Atatürk Heykeli’ne Nasıl Gidilir?

Artvin merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Atatürk Heykeli’ne gidebilmek için Atvin Valiliği önünden ilerleyerek Yurttaş Saraç Caddesini bulun. Bu cadde üzerinden yaklaşık 1 km ilerledikten sonra Yusufeli caddesine dönerek bu yolu takip ettiğinizde önünüze çıkan “Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli” tabelası sizi zirveye çıkaracaktır.

Ayrıca Artvin’e gezi için gidiyorsanız 3224 metre yüksekliğe kadar çıkan  Hatila Vadisi Milli Parkı‘nıda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.