1890 yılında Rus uyruklu Osmanlı vatandaşı zengin Kostantin Kabayanidis tarafından yazlık çam ormanları içerisinde Trabzon şehir manzarasına hakim bir noktaya yaptırılan köşk Avrupa ve Rönesans mimarisinin etkilerini taşır. Köşk binasının bir çok noktasında Avrupa simgeleri kullanılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk köşke ilk ziyaretini 1924 yılında yapmış ve burada konaklamıştır. 1930 yılındaki ikinci ziyaretinde köşkün tapusu ve anahtarı Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk ölmeden 1 yıl önce 1937 yılında Trabzon ilini ziyaret etmiş 3. ve son kez köşkte konaklamıştır. Ayrıca vasiyetnamesini bu köşk içerisinde yazmıştır. Köşk’ün üçüncü katında Atatürk’ün yatak odası, banyosu, yaver odaları, çalışma salonu vardır.

Trabzon Atatürk Köşkü, gazinin ölümünden sonra kız kardeşi Makbule Hanım’a miras kalmış 1943 yılında Trabzon Belediyesi tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmüştür. İçerisinde bilgilendirme panolarının yer aldığı ve günümüze kadar eski düzenin korumuş oda düzenleri ve eşyaları sergilenmektedir. Atatürk Köşkü’ne giriş ücretlidir.

Atatürk Köşkü – Trabzon

Köşk içerisinde büyükçe bir Türkiye haritası görülmeye değer. Odalara girişlere izin verilmiyor. Kapı önünden gözlemlenebiliyor. Köşk görevlileri köşkün yağmur sularının ısıtma ve bahçe sulama işlemlerinde kullanıldığını, buhar ile elektrik üretildiği bir generatörün bulunduğunu belirtiyor. Ziyaretiniz sırasında köşkte görevli personele köşk hakkında bilgiler sorabilirsiniz. Her odanın ve her nesnenin bir hikayesi olduğunu göreceksiniz.

Atatürk Köşkü bahçesi ile beraber yaklaşık 8000 m2 alanı kaplıyor. Ziyaretlerin yoğun olduğu ilkbahar ve yaz aylarında kökün arka bölümünde çam ağaçları altında bulunan sosyal tesiste çay bahçesi bulunuyor. Burada Trabzonun muhteşem doğası ve havası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Ayrıca köşk girişinin hemen karşısında bulunan ve özel olarak işletilen çay bahçeside ortamı nedeniyle yoğun ilgi görüyor.

Trabzon Atatürk Köşkü Giriş Ücreti Ne Kadar?

Köşk bahçesi girişinde bulunan gişeden ücret ödeyerek içeri girilebilmektedir.

Kişi Başı Giriş Ücreti : 9,5 TL
Öğrenci : 4 TL
0-6 yaş ücretsiz.

Trabzon Atatürk Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Köşk Trabzon ili Ortahisar ilçesi Soğuksu Mahallesinde şehre hakim bir tepede yer alıyor. Ulaşım için kullanılan yol gayet düzgün ve asfaltlanmış. Şehir merkezine yaklaşık olarak 5 km mesafe bulunuyor. Trabzon merkezinden Soğuksu caddesi üzerine doğru ilerlediğinizde şehir merkezinden başlayarak Atatürk Köşkü tabelaları sizi yönlendiriyor.