Avgunlu Medresesi, Kayseri İl Merkezinin Yalman Mahallesinde Çifte Medrese diye anılan Gevher Nesibe Medresesinin güney-batı köşesinden 30 metre kadar uzağında bulunmaktadır. Aynı zamanda, 1987 yılında onaylanan İmar Plânındaki Mimar Sinan Parkına ait Peyzaj Plânlamasının içinde de yer almaktadır. Medrese günümüzde de bir kitapevi olarak kullanılmakta ve yapı dış çevresinde dükkanlar bulunmaktadır.

Büyükşehir Belediyesince, 1987 1988 yıllarında Mimar Sinan Parkının Peyzaj Plânlamasına başlamak için istimlakini yaptığı binaları yıkmasından sonra, Avgunlu Medresesine ait kalıntıların ortaya çıkmasından önceki durumunu, bu medresede istimlaktan önce yapılan araştırmalarla ilgili yayınlardan derlediğim bilgilere göre anlatmaya çalışacağım.

Avgunlu Medresesi Mimarisi

Avgunlu Medresesi, açık avlulu medreseler grubu içinde, dört veya üç eyvanlı plân şemasına bağlı ve tek katlı olarak yonu taşından inşa edilmiş olup, devşirme hiçbir malzeme kullanılmamıştır.

Ana eyvanıyla kümbeti dışında kalan hacimleri yıkılmış veya değiştirilerek ev haline getirilmiş olan medresenin avlusu toprakla dolmuş ve çok harap bir durumda bulunmaktadır.

Kuzeydeki giriş cephesinin ortasına rastlayan evin damında yarım metre yüksekliğinde bütün silmeleriyle taç kapının bir kanadı belli olmakta ve cephenin tamamı evler arasında kaldığından medreseye güney yönde sokağa bakan ana eyvandaki yıkıntı açıklığından içeri girilmektedir.

Medresenin kuzey-batı köşesindeki kümbetin doğusunda bulunan beşik tonozlu giriş eyvanı tam ana eksen üzerinde değil, biraz kümbet yönüne doğrudur. Kümbetin altında basık beşik tonozlu cenazelik, üstünde ise sekiz köşeli mescidi bulunmaktadır. İçte kubbe, dışta sekizgen pramidal külahla örtülüdür. Kümbetin sekizgen gövdesi, dam örtüsünün üstünde Çifte Medrese’deki gibi yükseltilmiştir. Alt kattaki cenazeliğe, kümbetin güneyinde bulunan yan eyvandan, üstteki mescide ise giriş eyvanından girilmektedir.

Avgunlu Medresesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gevhernesibe Mahallesi, Mİmarsinan Park İçi Küme Evleri No:2, 38010 Kocasinan/Kayseri