Ana Sayfa Göller Bafra Derbent Barajı – Samsun

Bafra Derbent Barajı – Samsun

Karadeniz’de suyun ve yeşilin buluştuğu her yerde doğal güzellikleri görmek mümkün. Enerji üretimi nedeniyle inşa edilen barajlar ile oluşan yapay göller sayesinde oluşan manzaralar görülmeye değer. Bafra’nın Derbent Barajı bu güzelliklerden bir tanesi. Barajın kurulumu sonrası göl çevresinde kurulan restoran ve balık tesisleri, doğal olarak oluşan ve ziyaret eden insanların tespit ettiği piknik alanları ile bir turistik alan meydana çıkıyor.

Derbent Barajında Neler Yapılır?

Barajın oluşturduğu göl kıyı şeridi yaklaşık 35 km uzunluğa sahip. Ayrıca göl yaklaşık olarak 14 km2’lik bir alanı kaplıyor. Kıyı şeridinde ise bir çok tesis insanlara hizmet veriyor ve bölgede piknik yapmaya uygun bir çok alan bulunuyor.

Ayrıca bölgede bir çok tarihi yapılarda bulunmaktadır. Asar Kale, Kız Kayası bunlardan başlıcaları.

Baraj gölünde kurulmuş balık çiftliklerinde yetiştirilen balıkları taze olarak yiyebileceğiniz restoranların bulunduğu bölgeler mevcut. Bu restoranlardan bazıları için iletişim bilgileri şöyle ;

Ak Balık Restaurant

Göl üzerinde bir iskele bölümüde bulunuyor.

Derbent Barajı Ak Restoran

Boğazkaya Mahallesi, Boğazkaya Bucağı Yolu, 55400 Bafra/Samsun, Türkiye

+90 362 547 81 44

Boğazkaya Restaurant

Derbent Barajı Boğazkaya Restoran

Boğazkaya Bucağı, Boğazkaya Mahallesi, Bafra/Samsun, Türkiye

+90 534 209 85 23

Derbent Barajına Nasıl Gidilir?

Baraj Bafra ilçe merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunuyor. Ulaşım için Sinop yönüne doğru ilerlerken Kavak kavşağından dönmelisiniz. Bu kavşakta Altınkaya Barajı ve Asar Kale, Kız Kayası tabelalarının gösterdiği yöne doğru dönüş yapmanız gerekiyor. Bu kavşaktan döndükten yaklaşık 11 km sonra baraj üzerindeki köprüden Boğazkaya bucağına doğru dönerek restoranlara ve piknik alanlarına ulaşabilirsiniz.