Gaziantep’in merkez Şahinbey ilçesinde bulunan Bakırcılar Çarşısı’nın yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber mimarisi ve yapısı itibariyle 1800 yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Çarşı içerisindeki çanak sesleri, ahşap kaplamalı dükkanlar, arnavut kaldırımı görünümlü taş sokaklar ile insanı farklı bir döneme götürmektedir.

Her ne kadar adı Gaziantep Bakırcılar Çarşısı olsada içerisinde bakır eşyalar haricinde bir çok hediyelik eşya ve ihtiyaç malzemesi satılmaktadır. Bizde bu yazımızda Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Hakkında Bilgi vereceğiz.

El işi eşyalar, deri ayakkabılar, baharatlar, tespihler, sabunlar, takılar, bakır eşyalar vb. bir çok ürünü bulabileceğiniz tarihi çarşı Gaziantep’in merkezinde bulunuyor.

Tek katlı dükkanlardan oluşan çarşı girişleri kemerli bir yapıya sahiptir.

Çarşı içerisinde günümüze kadar mesleğini sürdüren bakırcıları izlemeden de geri dönmeyin. Elleriyle hala bakıra şekil veren ve bunları müşterilerine sunan ustaları görmelisiniz. Bakır cezveler, fincalar vb. el işi olduğundan eşsiz olması değer verdiğiniz kişilere değerli bir hediye olabilir.

Tarihimizi, kültürel mirasımızı, el sanatlarımızı gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgisini çeken, ayrıca çok güzel tanıtımını yapan; Gaziantep ziyareti sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer almasına katkıda bulunan Bakırcılar Çarşısı esnafı oldukça misafirperverdir.  Gaziantep’e gelmiş iken Bakırcılar Çarşısına uğradıktan sonra Kale altında ki kebapçılardan birisinde yemeğimizi yiyerek üstüne de şöyle güzel bir baklava yiyebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bakırcılar çarşısı şehir merkezinde yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.