Asırlar boyu önemli bir şehir olan Balıkesir, geçmişinden gelen bir çok kültüre ev sahibi yapmıştır. İlçeleri ile birlikte sahip olduğu tarihi, sosyal, kültürel ve tabiat zenginliklerinin yanında, şifalı sularıyla da önemli bir turizm merkezidir. Balıkesir’de bulunan kaplıcalar Türkiye’de bir çok kesim tarafından bilinmekte ve çeşitli hastalıkların tedavilerinde destekleyici unsur olarak kullanılmaktadır.

Balıkesir’de bir çok önemli kaplıca bulunmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici unsurlara sahip olan bu şifalara ulaşım oldukça kolaydır. Balıkesir termal kaynaklar bakımından Türkiye’nin ilk 5 ili arasındadır. İl içerisinde otuzun üzerinde şifalı su kaynağı bulunmaktadır. Bu şifalı kaynaklar arasında Balıkesir’de bulunan kaplıcalar listesinde en çok tercih edilen noktaları aşağıda inceleyebilirsiniz. İşte Balıkesir’de şifalı sular.

Gönen Kaplıcaları

Balıkesir’de bulunan kaplıcalar listemizin ilk sırasında Sıcak su kaynakları nedeni ile antik çağda ismi “Artemea” olan Gönen, kralların yaz aylarında tatillerini geçirdikleri, şifalı sularından yararlandıkları kaplıca merkezi olan Gönen kaplıcaları var. M.Ö yaklaşık 4. yy.dan itibaren kullanıldığı bilinmektedir. Kaplıcaların hemen yanında Bizans döneminden kalan Mozaik Müzesi ilgi çekicidir.

Dünyaca Ünlü Gönen Kaplıcaları Balıkesir’in Gönen ilçe merkezinde bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, Turizm Bakanlığı’ndan İşletme Belgeli Kaplıcalar Gönen ilçe merkezine 300 m uzaklıktadır. 70.000 m2 lik doğal bir park üzerinde Gönen çayı kenarında konuşlanmış yeşillikler içinde bir tesistir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 71 – 82 derece olarak kaynaktan çıkmaktadır.

Gönen Kaplıcaları Neye İyi Gelir?

Gönen kaplıcaları kaynağından çıkan şifalı suyun kireçlenme, omurlar arası daralmara bağlı sinir damar sıkışmaları, eklem romatizmalarının kronik dönemleri, ankilozan spondilit, adele romatizması, bel ve boyun fıtığı, bel kayması, kronik tendon, tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, selülit, adele spazmları, bazı ortopedik hastalıklar, kırık sekelleri, kontraktürler, bazı sinir felçlerinde ilk 3 haftadaki içal tedavisinin devamı olarak (örneğin; yüz felci) tünel sendromları denen bazı tür sinir sıkışmaları, bronşiyal astım, migren, alerjik sinüzit, küçük ölçülü böbrek taşı hastalığı, nikotin ve alkol tedavisi, kadın hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, damar sertliği, solunum sistemi hastalıkları, gastrit, ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarının tedavisine iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Detaylı Bilgi Rezervasyon ve Fiyat Bilgisi için 👉bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Emendere Kaplıcası

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinide bulunan Emendere Kaplıcaları  egzama, mantar, sedef gibi bir çok cilt hastalıkları, gut hastalığı, böbrek taşlarına ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir ve tedaviyi destekleyici özelliğe sahiptir. Suyu 27 ila 33 derece arasında değişen kaplıca suyuna girmek için bölgede birden fazla işletme bulunmaktadır.

👉Emendere Kaplıcaları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Emendere Kaplıcası – Balıkesir yazımızı okuyabilirsiniz.

Şifa Kaplıcaları (Kepekler Ilıcaboğazı Kaplıcaları)

Balıkesir’e 60 km uzaklıkta bulunan Kepekler ( Ilıcaboğazı) Kaplıcası’nın organik maddeler ve mineraller içeren çamuru romatizmal hastalıklardan, cilt hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa şifalı olmaktadır.

Susurluk ilçesinin 20 km kuzeyinde, Ilıca boğazı köyü sınırları içerisindedir. Su sıcaklığı kaynağında 58 derecedir. 

Kaplıca suyu sodyum klorür, bikarbonat içeren bileşime sahiptir.

Banyo tedavisi; romatizma, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve ankilozlar ile kadın hastalıklarında;
Çamur tedavisi; bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nevrit, polinevrit, çocuk felçleri, kırık ve çıkıklardan sonraki hareketsizliklere, artritli hastalarda ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

👉Kaplıcaları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Şifa Termal – Balıkesir yazımızı okuyabilirsiniz.

Ekşidere Dağ Ilıcası

Dağ havasını sonuna kadar hissedebileceğiniz, ağaçlarının arasında kuş seslerinin duyulduğu sakin bir yer. Özellikle kalabalık ortamlardan uzaklaşıp kendini dinlemek isteyenler için ideal bir mekân. Tesisin sadece bir havuzu var, erkek ve kadın saatleri farklı olduğu için yaklaşık iki saat gibi bekleme ihtimaliniz var.  Günü birlik gelenler için kişi başı 10 TL’ye havuzdan faydalanabilirsiniz.

Ekşidere Dağ Ilıcası Neye İyi Gelir?

Suyun, idrar yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarının da tedavisi sırasında yararlı bulunduğu bilinmektedir.

Güre Kaplıcaları

Balıkesir’de bulunan kaplıcalar arasında en çok bilinen kaplıcalardan biride Güre Kaplıcalarıdır. Güre’nin simgesi haline gelen Güre Kaplıcaları ve termal tesisleri yöredeki şifalı su kaynaklarının en ünlüsüdür. Güre Kaplıcasının bugün artık kullanılmayan eski bölümündeki mimari süsler, sütunlar ve kabartmalar sıcaklık ve ılıklık gibi eskiden de var olan bölümlerin izleri ilgi çekicidir. Civarındaki Astyra antik kentine ait sıcak su kaynağı olarak tanınan ve ünlü antik çağ tarihçisi Amasyalı Strabon’un da bahsettiği Güre Kaplıcasının bulunduğu yerde çamur banyosu içinde yerler vardı.

Radyo aktif özellikleri ile tanınan Güre Kaplıcasının şifalı suyu 64 derece. Antik çağdan beri kullanıldığı anlaşılan ve yöredeki Astyra kentine ait sıcak su kaynağı olan kaplıcada T.C Sağlık Bakanlığı kaplıcalar yönetmeliğince alınan kaynak 844.27 mg/L toplam mineralizasyona sahip, florürlü (5,965 mg/L) termomineralli su.

Güre Kaplıcaları Neye İyi Gelir?

Banyo uygulamaları şeklinde kronik dönemdeki kas-iskelet hastalıklarının tedavisinde yardımcı ve tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, celebral plasy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla , nörovejetatif distoni gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir.

Bölgede termal sudan yararlanmak için bir çok otel ve termal tesis bulunmaktadır.

Bostancı Kaplıcaları

Erdemit ilçesi sınırlarında bulunan Bostancı Kaplıcaları, Bostanvı Köyünün içinde Edremit – Burhaniye karayolu üzerindedir.

Suyunun sıcaklığı 40 – 58 derece arasındadır. Bölgede bakanlık tarafından onaylı bir 3 yıldızlı otel, bir adette 4 yıldızlı otel bulunmaktadır.

Bostancı Kaplıcaları Neye İyi Gelir?

Bostancı köyü içerisinde farklı kaynaklardan şifalı sular temin edilsede tedavi unsurları genellikle aynı özelliklerdedir. Bostancı Kaplıca suyu Hareket sistemi rahatsızlıkları, dejeneratif ve inflamatuar romatizmal hastalıklar, kardio vasküler sistem hastalıkları, esansiyel hipertansiyon, sinir sistemi hastalıkları psikomatik hastalıklar, cilt hastalıkları, yaşlılık, siklus bozuklıkları, aterosklerotik damar hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğu anlaşılmıştır.

Pamukçu Kaplıcaları

Balıkesir’de bulunan kaplıcalar arasında yer alan ve il merkezine bağlı 15 km uzaklıktaki Pamukçu beldesi sınırları içerisinde bulunan Pamukçu kaplıcalarına şehir merkezinden yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla ulaşabilmek mümkündür.

Pamukçu kaplıcaları inflamatuar romatizmal hastalıkların bel ağrıları, eklem hastalıkları, ortapedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli süreli hareketsiz kalma durumları, stres bozukluğu, yorgunluk, aşırı kilo kaybı gibi günümüz hastalıklarının tedavilerinin destekleyici kaplıca kürlerinde ve spor yaralanmalarında ayrıca osteoporoz tedavisinde destekleyici tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Pamukçu köyü sınırları içerisinde açık ve kapalı yüzme havuzları, terapi havuzları, aroma terapi, bitki banyoları, buhar banyosu, Türk hamaları, çamur banyoları, vüct bakım üniteleri ve çeşitli masaj ve cilt bakımları gibi aktiviteleri sunan ve bakanlık işletme belgeli 5 yıldızlı otel ve Pamukçu belediyesine ait bir konaklama tesisi bulunmaktadır.

Kaplıca hakkında detaylı bilgi, fiyatları ve ulaşım bilgileri için 👉bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Hisaralan Kaplıcaları

Balıkesir’in Sındırgı ilçesine 17 km uzağında bulunan Hisaralan Kaplıcaları Hisaralan yerleşim yerinin 3 km güneybatında bulunur. Ulaşım için Simav – İzmir seferi yapan otobüs veya güzergah üzeründe bulunan köy minibüsleri kullanılabilir.

Kaynaktan çıkan su insan vücudundaki hareket sisteminin ağrılı hastalıklarına, kadın hastalıklarına, ağrılı rahatsızlıklara karşı kullanılır. Romatizmal rahatsızlıklarada iyi gelmektedir.

Hisaralan Kaplıcaları hakkında detaylı bilgi, fiyatları ve ulaşım bilgileri için 👉bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Hisarköy Kaplıcaları

Termal saha Bigadiç ilçe merkezinin 17 km kadar kuzeydoğusunda bulunan Hisarköy sınırları içindedir. Aynı kaynaktan beslenen Bigadiç merkezinde bir jeotermak sondaj kuyusu açıkmıl ve yanına nitelikli bir tesis kurulmuştur. Suyun kaynak sıcaklığı 85 ila 92 derece arasındadır.

Kaynak suları flörür içeren sodyum ve bikarbonatlı termal sularındandır.

Su selenyum içerdiğinden cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte, ayrıca güzellik suyu olarak da anılmaktadır. Banyo kürü olarak kadın hastalıkları başta olmak üzere, romatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, inme, nevraljiler, ortapedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönemde olumlu etkiler göstermektedir. İnhalasyon şeklinde, astım, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür. İçme suyu olarakbeslenme ve hamilelikte florür eksikliğinin giderilmesinde, çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde etkilidir.

Hisarköyde 72 yatak kapasiteli bir otel ve ilçe merkezinde devremülk (232 apart daire) sistemiyle çalışan bir konaklama tesisi hizmet vermektedir.

Yıldız Kaplıcası

Susurluk yıldız Köyünün 3,5 km kuzeydoğunda bulunmaktadır. Kaynak sıcaklığı 60-70 derece arasındadır.

Romatizmak hastalıkların kronik dönemlerinde, bel ağrısı, kireçlenme gibi eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları tedavilerinde, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir ameliyatı sonrası nekahat dönemlerinde, nöroloji hastalıklarının tedavisinde, spor yaralanmakarı ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Yörede hizmet için bir tesis bulunmaktadır.

Kızıkköy Kaplıcaları

Manyas ilçesine 6 km uzaklıkta Kızık Köyü – İbrahim Tepe Mevkiinde bulunmaktadır.

Su, içme suyu ve banyo suyu olmak üzere 2 ayrı şekilde kullanılmaktadır.

Banyo almak suretiyle sindirim sistemi hastalıkları, böbrek taşı, romatizma, kemik erimesi, kadın hastalıkları, erken yaşlanma önlemleri, egzama, kapanmayan yaralar, sivilceler ile cilt kırışıklıklarına iyi gelmektedir.

İçildiğinde böbrek ve bağırsakları çalıştırdığı, idrarı söktürdüğü, iskelet bozuklukları, bel, boyun, sırt ağrılarına, eklem hastalıklarına, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara iyi geldiği görülmüştür.

Bölgede özel bir şirkete ait derve mülk tesisi ve bağlı sosyal amaçlı birimler ile birde konaklama tesisi bulunmaktadır.

Diğer Kaynaklar

Balıkesir’de bulunan kaplıcalar listesinde ayrıca günümüzde araştırması devam eden veya araştırılması gereken aşağıdaki kaynaklarada gözatabilirsiniz.

Savaştepe Kirazlıköy Spa

Organize Sanayi bölgesine 10 km uzaklıkta Kirazköy sınırları içinde 40 derece sıcaklıkta olan ve halen araştırılan kaplıcalardan biridir.

Dursunbey A. Musalar Köyü Spa

Dursunbey’in Aşağımusalar Köyüne 5 km uzaklıkta Alaçam Dağları doğa güzelliğinin içindedir. 29 derece sıcaklığı vardır. Çevrede cilt hastalıklarına iyi geldiği için güzelliği suyu olarak bilinir.

İvrindi Büyükyenice ve Gümeli Spa

İvrindi Korucu beldesine 4 km mesafededir. 40 derece sıcaklıkta su araştırılmaktadır.

Ayvalık Türközü Köyü Spa

Ayvalık merkeze 15 km mesafede Türközü köyü sınırları içindedir. 31 derece sıcaklıktaki su romatizmal hastalıkara iyi geldiği bilinmektedir. Araştırılması gerekmektedir.

Kaynak : Sağlık için, Termal Kaplıcalarıyla Balıkesir (Balıkesir Valiliği)