Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı 1603 Ha alana sahip 1,5 km uzunluğa ve 40 ila 80 metre genişliğinde kanyon görünümlü 1. derece sit alanı ilan edilmiş bir bölgedir. İsmini bölgede bulunan arıların mağaraları kovan olarak kullanmaları sonucunda aldığı söylenmektedir.

İstanbula 50, Gebze’ye 10 km mesafede yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı ülkede saniyinin en gelişmiş ve yoğun noktası olan Gebze ilçesinde adeta saniyeleşmeye meydan okuyacak cinsten.

Kuzeyden güneye, Gürgenden adı verilen ve vadi içerisinde”Ballıkaya Dere” adını alan bir akarsu tarafından,yakın jeolojikgeçmişte kireçtaşları içerisinde gömülerek açılmıştır. Aynı dere, vadiçıkışından sonra ufak bir göl oluşturup, göl çıkışını takiben Tavşanlıdereadını alarak güneyde Marmara Denizine kavuşur.

Yeşilin muhteşem tonları, üzerinde bulunan akarsuyun bazı noktalarda oluşturduğu küçük şelalelerin rahatlatıcı sesi ile muhteşem bir gün geçirmek mümkündür. Bazı bölgelerde oluşan göllerin kenarına konulan masalarda mesire yapmak ve dinlenmek mümkün. Bölgede çeşitli yürüyüş parkurları ve tırmanış noktaları bulunmaktadır.

Tırmanış için müsait kayalık bölgeleri dağcılar için harika bir nokta oluşturuyor. Treking turları düzenleyen çeşitli firmalar bulunuyor. Bu firmalarla iletişime geçerek treking yapabilirsiniz.

Ballıkayalar tabiat parkına araçla giriş ücreti 10 TL – Yürüyerek girmek ise ücretsizdir.

Bölgenin malesef eksi yönlerinden bir tanesi bakımına pek özen gösterilememesidir. Piknik için gidiyorsanız mutlaka yanınıza tüm malzemeleri almanız gerekiyor. Harika fotoğrafların çıkabileceği bölgede eskiden büfe olarak kullanılan yapı yıkılmış ancak molozları henüz alınmamış olması bu tabiat güzelliğine bir ok gibi saplanıyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı na Nasıl Gidilir?

Bölge Gebze’nin merkezine 10 km uzaklıktadır.

Ballıkaya Milli Parkına İstanbul’dan gelen ziyaretçiler Gebze çıkışında otoyaldan çıkarak D100 karayolu İzmit yönüne doğru hareket edin. D100 karayolunda yaklaşık 3,5 km ilerledikten sonra Tavşanlı – Mermerciler kavşağınıdan sağa girin. Ayrıca bu kavşakta Ballıkayalar Tabiat Parkı Tabelasını görebilirsiniz. Bu yola girdikten sonra Tavşanlı beldesinin merkezinden geçerek belde çıkışından Ballıkaya Tabiat Parkının tabelasını gördüğünüzde sağa girerek bölgeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul yönünden gelerek Ballıkayalar Tabiat Parkına Giriş Kavşağı

Ballıkayalar tabiat parkında bir gün geçirmiş Hürriyet yazarının yazısını okuyabilirsiniz.

Ayrıca Kocaeli bölgesinde bulunana Yuvacık Barajı, Seka Park yazılarımızada göz atabilirsiniz.