Kocaeli’nin Başiskele ilçesi Kartepe ilçesi ile beraber sanayi kenti Kocaeli’nin adeta oksijen deposu. Başiskele ilçesi 2008 yılında çıkarılan kanunla Bahçecik, Yeniköy, Karşıyaka, Yuvacık ve Kullar beldelerinin birleşimi sonucu oluşturulmuş bir ilçedir. İlçe statüsü alındıktan sonra yapılan projeler ve çalışmalar sonucunda bakımsız ve tamamen kullanılamaz olan sahil kesimi günümüzde adete yaşam alanı olmuştur.

Bu çevre düzenlemeleri yapılmadan önce sahil kesiminde sadece 1 adet cafenin bulunduğu Başiskele Sahilinde günümüzde 20’ye yakın cafe ve restoran, 2 adet 5 yıldızlı otel, düğün salonları, iskeleler ve tekne limanları bulunmaktadır.

Gölcük tarafında bulunan askeriyeden başlayıp Yuvacık tarafında son bulan Başiskele sahilini körfezin kıyı şeridinden ayıran tek unsur ise askeriye yerleşiminin bulunmasıdır.

Yaklaşık 2 km’lik bir sahil şeridi bulunmaktadır.

Başiskele Sahilinde Neler Yapılır?

En yoğun günleri yaz akşamlarında ve ramazan aylarında oluşturan sahilde bir çok aktivite yapmak mümkündür. Sahilde bulunan kiralık bisikletler ile sahilde tur atabilir, büyük çimenlik alanda veya basketbol sahasında spor yapabilir, iskelede balık tutabilir veya herhangi bir cafeye oturup çay içebilirsiniz. Ayrıca sahilde bulunan restoranlarda harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Sahilden akşam saatlerinde İzmit’in ışıl ışıl manzarasını seyredebilirsiniz.

2019 yılında Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar doğrultusunda sahilde mangal ve semaver ateşi yakmak yasaklanmıştır.  Ayrıca aynı karar ile çadır kurmakta yasaktır.

Başiskele Belediyesi ramazan aylarında iftar çadırını sahile kurması nedeniyle iftar vakitleri harika bir ortam oluşturan sahilde bir çok etkinlik yapılmaktadır.

Başiskele Sahili Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sahil Başiskele İlçesi merkezinin Marmara Denizi kıyısında bulunuyor. Başiskele ilçesi merkezinden geçerken sahil kesimine doğru dönmeniz durumunda her noktadan Başiskele Sahiline çıkarsınız.