Bedesten Çarşısı içerisinde Konya’nın tarihî dokusunu yansıtan 40 adet sokak ve 2687 tane dükkân bulunmaktadır. Kapu Câmisi ile Aziziye Câmisinin de bulunduğu tarihî Bedestende Mevlâna’nın gezdiği sokaklarda gezerek, alışveriş yapabilirsiniz. Ağırlıklı olarak giyim kuşam, ev tekstili ve aksesuarların bulunduğu Bedesten, özellikle düğün hazırlığı yapan çiftlerin ve ailelerinin uğrak yeridir.

Çarşı esnafının neredeyse tümü babadan, dededen kalma mesleği icra etmesinden dolayı bu tarihi dokuya esnafta katılmaktadır. Çarşı içerisinde her yerde görülen marka ürünlerin yerine geleneksel ve kültürel ürünlerin satıldığı dükkanlar mevcut.

Gezi için Konya’da bulunuyorsanız bu çarşıya mutlaka uğramalısınız. Osmanlı mimari yapısının altında hala yaşatılan bir çarşı olan Bedesten Çarşısında hiç bir yerde görmediğiniz ürünlere ve antikalarada rastlayabilirsiniz.

Ayrıca çarşı içerisinde bulunan lokantalarda Konya’ya özgü yemekler yemeniz mümkün.

Alışveriş yapmayı düşünmeseniz bile çarşı içerisinde günümüzde eşine az ratlanır zanaatkarların yaptığı el işi ürünleri izlemek bile size keyif verecektir.

Bedesten Çarşısı Tarihi

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Konya’da müftü ve kadıesker olan Mevlana Kadri Çelebi tarafından 1538 yılında 9 üniteli bir bedesten yapılmıştır.

2013 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi çarşı büyük bir restorasyondan geçirilerek aslına uygun olarak ayakta kalması sağlanmıştır. Bu restorasyon sonrasında tarihi dokusundan hiç bir özellik kaybetmeyen Bedesten Çarşısı yeni görünümüyle eski ilgi ve alakasını tekrar kazanmayı bilmiştir.

Ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bedesten Çarşısından Neler Alınır?

Çarşı özellikle düğün hazırlıkları yapan çiftlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Hiç bir yerde bulunamayacak bazı elbiseleri burada bulmak mümkündür. Çarşı içerisinde aklınıza gelebilecek her türlü dükkan ve ürün mevcut. Google Street View ile çarşıda ufak bir gezinti yapabilir ve ön bilgi edinebilirsiniz.

Bedesten Çarşısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tarihi çarşı Konya il merkezinde yer alır. Bu nedenle Konya gezinizde gidip görülmesi gereken yerler arasına kolaylıkla alabilirsiniz.

Alaaddin Tepesinden Mevlana Dergahına  doğru Mevlana Caddesi üzerinden giderken Konya Valiliği binasının hemen yanındaki meydana doğru döndüğünüzde karşınıza Bedesten Çarşısı çıkıyor. Bu meydan üzerinde tarihi çarşıya baktığınızda tarihi doku zaten size kendini anlatıyor.

Bölgeye özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız çarşıya yakın uygun bir otopark bularak aracınızı park etmeniz ve yürüyerek çarşıya gitmenizi tavsiye ediyorum.