Bodrum’da antik çağlardan kalma bir sahne olan Antik Tiyatro günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Bodrum’da antik çağlarda Persler’e yakın bir aile olan aile tarafından yönetilen ve Halikarnassos isminde bir şehir bulunmaktadır. Bu şehir halkına yapılmış olan bu tiyatro toplamda 3 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. Tiyatronun üst bölümünde bulunan sıralar restore edilmediği için kullanım dışıdır. Bu sıralarla beraber yapıldığı dönemlerde yaklaşık 4 bin kişiye hizmet verebilmektedir.  13 bin kişilik kapasiteye sahip olduğunu yazan bazı kaynaklar yapının ilk halindeki kapasite miktarını veriyor olabilir. M.Ö 400 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir.

Tiyatro olması için belirlenen uygun bir alana inşa edilen yapıda oturma yerlerinde kullanılan taşlar yumuşaktır ve oyularak bu hale getirilmiştir. Yapıldığı dönemde hesaplanan ses akustiği günümüzde bile kullanılmaktadır. Orkestra bölümünde mikrofonsuz olarak normal konuşma sesiyle tüm izleyicilere ses duyurmak mümkündür.

Bodrum Antik Tiyatro, Bodrum’daki en büyük organizasyonların ve konserlerin yapıldığı alan olarak kullanılmaktadır. Ses akustiğinin muhteşem olduğu tiyatroda bir çok yerli ve yabancı ünlü konser vermiştir.

Antik tiyatro biletleri biletix tarafından satılıyor. Yakın tarihteki etkinlikleri ve bilet fiyatlarını görmek için Biletix sitesini ziyaret edebilirsiniz. Biletix – Bodrum Antik Tiyatro Biletleri

Bodrum Antik Tiyatrosu Konser

Eğer Bodrum Antik Tiyatro’da bir konsere veya etkinliğe gidiyorsanız oturma yerlerinde bulunan minderlerin çok ince olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle uzun süreleri sabit oturmalarda taş rahatsız edebilir. Bu nedenle giderken yanınızda daha kalın bir minder götürmeniz faydalı olacaktır.

Tabiki her konserde olduğu gibi yanınıza mutlaka temel ihtiyaçlarınızı almalısınız. Örneğin su. İçeride 5 TL’den satılıyor. 🙂

Antik Tiyatroda etkinlik olmadığı günlerde giriş ücreti bulunmuyor. Organizasyon zamanlarında bilet fiyatları organizasyon türüne ve sanatçıya göre değişiklik gösteriyor. 50 TL ile 300 TL arası.

Bodrum Antik Tiyatro Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tiyatroya ulaşım kolay olmasına rağmen etkinlik zamanlarında trafik ve yoğun araç kalabalığı bazı zamanlarda sıkıntı yaratmaktadır. D330 karayolu Bodrum – Turgutreis yolu üzerinde şehire yakın bir noktada bulunmaktadır. Aşağıdaki haritadan tam konumu görebilirsiniz.