Artvin’in Borçka ilçesi Kaynarca Köyü sınırları içerisinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı eşsiz doğası, temiz havası ve muhteşem manzarasıyla Artvin’de gidilip görülmesi gereken güzelliklerden biridir.

Doğa yürüyüşü için elverişli, piknik aktiviteleri, Kamp yapma alanları ile harika bir zaman geçirmek için ideal bir ortamdır. Karadeniz’in muhteşem doğasını sonuna kadar gösteren Karagöl Tabiat Parkı yaklaşık 1480 metre  rakıma sahip korunan bir alandır.

Bazı ziyaretçilerin en çok sorduğu soru olan Karagöl Tabiat Parkında mangal yapılır mı? oluyor. Karagöl Tabiat parkında mangal yapabilir ve semaver ile kendinize çay hazırlayabilirsiniz.

Göl kenarında bulunan kamelya ve masalarda aileniz ile beraber oturup göl ve doğa manzarası eşliğinde bir şeyler yiyebilirsiniz. Gölde bulunan ahşap iskelede de harika fotoğraflar çıkartabilirsiniz. Ayrıca çocuklar için bir oyun parkı da bulunuyor.

İçerisinde bir sosyal tesis bulunuyor. Burada yemek yiyebilir, güzel bir doğa manzarası eşliğinde bir şeyler içebilirsiniz. Sosyal tesis içerisinde ücretsiz WC, lavabo gibi hizmetler bulunuyor.

Göl içerisinde kiralayacağınız sandal ile göl turu atabilirsiniz. Doğal patika yollarda bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Göl etrafında doğa yürüyüşü için çeşitli merdiven ve tahta parkurlar bulunuyor. Bazı noktalar çocuklar ve yaşlılar için zorlayıcı olabilir. Yürüyüşe başlamadan önce buna dikkat etmelisiniz.

Karadeniz yaylalarına çıkanların bileceği üst rakımlar soğuk ve sisli olabiliyor. Bu nedenle hava durumunu göz önünde bulundurmanız ve buna göre kıyafet seçiminizi yapmanız gerekiyor. Ayrıca doğa yürüyüşü yapacak kişilerin uygun ayakkabı seçimi önemli.

Karagöl Tabiat Parkı sonbahar ve yaz aylarında doğa ve temiz havasının manzarasının güzelliğinin yanında kış aylarında bembeyaz görüntüsü ile farklı bir hava yaratmaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Tabiat parkına araç ile giriş ücreti 12 TL. Araçlar için otopark sıkıntısı bulunmuyor.

Karagöl Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Tabiat parkı Borçka ilçe merkezine yaklaşık 26 km mesafededir. Artvin merkezine ise 60 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgeye ulaşım için ilk olarak Borçka ilçesine gitmelisiniz. Borçka merkezinin Hopa yönünden girişinde Çoruh Nehrinin bulunduğu noktada Muratlı – Camili kavşağında Karagöl Tabiat Parkı yönlendirme tabelasını görebilirsiniz. Bu noktadan dönüş sonrası yaklaşık 6 km Çoruh Nehri kıyısından ilerledikten sonra sağa dönüş yaparak Tabiat Parkı yoluna girebilirsiniz. 20 km ilerlediğinizde ulaşımı sağlamış olursunuz.

Arsiyan Yaylası – Artvin