Ana Sayfa Çanakkale Bozcaada – Çanakkale

Bozcaada – Çanakkale

Ege’nin kuzeyinde Çanakkale‘ye bağlı olan Bozcaada Türkiye’nin 3. büyük adası özelliğini taşıyor. Çanakkale boğazının egeye açılan kapısının hemen önünde Gökçeada ile birlikte adeta bir geçiş noktası olması ve milli güvenlik nedeniyle Kurtuluş Savaşı sonrası 1923 Lozan Antlaşması sonucu bu iki adanın kullanımı Türkiye tarafından alınmıştır.

İlçe merkezi adanın kuzeydoğu tarafında bulunuyor ve yerleşim sadece burada bulunuyor. Yaklaşık 38 km2 alanı kaplayan Bozcaadanın en yüksek noktası 192 metre ile Göztepe’dir. Adada toplam 12 koy ve 12 burun bulunuyor. Ayrıca adanın etrafında 17 küçük adacık var.

Adada yaklaşık 500 yıldır Türk ve Rum uyruklu insanlar yaşıyor. Ancak son yıllarda siyasi sebeplerden dolayı Rum nufüsü 20’li sayılara kadar düşmüş bulunuyor.

Araç Girişi

Bozcaada’ya aracınızla gidebilirsiniz.  Feribottan aracınızı indirdiğinizde merkeze gitmek için sadece 2 caddede araç kullanabiliyorsunuz. Bu iki caddeden ilçe merkezine gidip belediye otoparkına aracınızı bırakıp gitmeniz gereken yerlere diğer motorsuz araç veya yürüyerek ulaşmanız gerekiyor. Merkez dışında ulaşım için aracınızı kullanabilirsiniz.

Yüzülecek Yerler

Bozcaada’da Mayıs – Ekim ayları arası denize girmek için en ideal zamanlar.

Ayazma Plajı

Bozcaada’da bir çok plaj ve koy bulunuyor. Bunlardan en çok bilineni olan Ayazma Plajı gerçekten muhteşem bir ortama sahip. Harika kumu, temiz denizi ve imkanları ile en çok tercih edilen plaj.

Adada yüzebileceğiniz diğer yerler ise şöyle ;

Sulubahçe Koyu, Habbele Plajı, Beylik Koyu, Akvaryum Koyu (Mermer Burnu), Çayır Koyu, Tuzburnu Koyu, Poyraz Limanı Koyu, Tekirbahçe Koyu, Ada merkezi.

Bozcaada’da Neler Yapılır?

Öncelikle bol bol fotoğraf çekmeye hazır olun. Çünkü adada gezilecek bir çok yer var.

  • Adanın nostarjik sokaklarında yürüyüş yapmak size keyif verir.

  • Bozcaada Kalesine giderek heybetli yapı içerisinde tarihsel yolculuğa çıkabilirsiniz.
  • Adanın eski geleneği olan şarap fabrikalarını turlayabilirsiniz.
  • Ayazma Manastırını görebilirsiniz.
  • Adanın en yüksek noktası olan Göztepe’den adayı ve egeyi izleyebilirsiniz.
  • Bozcaada hakkında detaylı bilgi için Bozcaada Müzesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Sanat galerileri ve diğer tarihi eserleri gezebilirsiniz. Tüm gezilecek noktaları feribot inişinde bulacağınız broşürden planlayabilirsiniz.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınızla gitmek için Geyikli Yükyeri Feribot İskelesinden adaya geçmeniz gerekiyor. Bu geçişin ücreti yaklaşık 35 TL.

Araçla gidiş dönüş toplam 70 TL ücret ödüyorsunuz. İki liman arası toplam 4 mil mesafe yarım saat yolculuk süresiyle tamamlanıyor. Yazın 45 dakikada bir feribot seferi yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için Feribot seferlerini yapan firmanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu feribot seferlerinde hava şartlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz. Zira bazı zamanlarda şiddetli lodos nedeniyle feribottakiler zor anlar yaşayabiliyor.

Otobüs ile yaz aylarında bir çok otobüs firması seferler düzenliyor. Bu otobüsler sizi Yükyeri Feribot İskelesine getiriyor ve buradan feribot ile karşıya geçiyorsunuz. Otobüsler feribotta girmiyor.

Bozcaada’ya en yakın havaalanı Çanakkale Havaalanı.