Bursa Kent Müzesi eski Bursa Adliye Binası’nda kurulmuş içerisinde Bursa ili ile ilgili tarih, kültürel, sanatsal değerlerin sergilendiği bir müzedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyaretçilerin hizmetine açılmış olan müzede 3 kat bulunur ve her katta farklı konular anlatılmaktadır.

Müze binası 1926 yılında adliye binası olarak kullanmak amacıyla inşa edilmiştir. 75 yıl boyunca adliye olarak kullanılan bina 2001 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilerek Kent Müzesine dönüştürülmüştür.

Bursa Kent Müzesinin Adliye Binası olarak kullanıldığı yıllar

Günümüzde binanın tamamı kent müzesi olarak kullanılmaktadır. Binada bodrum, zemin ve 1. kat olmak üzere 3 kat bulunur. Her katta ayrı bir konu anlatılmıştır.

Bodrum Kat Sergisi

Bursa’ya has el sanatları, kumaşçı, arabacı, nalbant, semerci,yemenci gibi eski zamanlarda önemli meslek gruplarını temsil eden dükkanların örnekleri ve canlandırmalarının sergilendiği kattır. “İpek Kenti Bursa ve Üreten Bursa” temalı bölümler yer alır.

Zemin Kat Sergisi

Zemin kat bölümünde Bursa tarihi anlatılmaktadır. Bursa şehir tarihi, şehrin yıllara göre gelişimi, Osmanlı dönemi ve başkentlik yaptığı dönem, tarih boyunca bursada yaşanan olaylar, Kurtuluş Savaşı dönemi gibi tarihi sahneler canlandırılmıştır. Ayrıca bu katta bulunan Çağdaş Bursa bölümünde Cumhuriyet döneminde Bursa’yı anlatan ögeler bulunur. Bursa’ya özel etkenler, Atatürk ve Bursa, Bursa Mimarisi gibi bir çok canlandırma mevcuttur.

1. Kat Sergisi

“Yaşam ve Kültürüyle Bursa” temalı sergide Bursa deyince ilk akla gelen isimler, gelenek ve görenekler, alışkanlıklar anlatılmakta ve sergilenmektedir.

Bursa Kent Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Her müzede olduğu gibi Bursa Kent Müzesi’de Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:30 ile 17:00 saatleri arası ziyarete açıktır. Okul gezisi kapsamında öğretmenler tarafından getirilen okul öğrencilerinden ücret alınmamaktadır.

Normal Şartlarda giriş ücreti 2 TL, öğrenciler için 1 TL‘dir.

Bursa Kent Müzesine Nasıl Gidilir?

Osmangazi ilçesi içerisinde Eski adliye binasında yer alır. Bölgeden

İletişim;

(0224) 716 37 90
kentmuzesi@bursa.bel.tr
bilgi@bursakentmuzesi.com
Hocaalizade Mh. Atatürk Caddesi, No:8 16020 Heykel Osmangazi / BURSA

 

 

 

Bursa Kent Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Kent Müzesi, Osmangazi’de bulunmaktadır. Eski adliye binasının yenilenmesiyle 2004 yılında hizmete girmiştir. Bursa Kent Müzesi Bursa Valilik binasının hemen yanında yer alır.