Bursa’nın Tophane semti içerisinde bulunan Bursa Saat Kulesi aslında ilk olarak 1861-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz döneminde yangın gözetleme kulesi olarak bilinmektedir. Ancak yapılan bu kule bilinmeyen bir nedenden dolayı 1900’lü yıllarda tamamen yıkılmıştır. İlk yapılan kule günümüzdeki görünümüyle benzerlik göstermektedir.

1904 yılında yapımına tekrar başlanan Tarihi Tophane Saat Kulesi 1905 Ağustos ayında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Yine kesme taştan yapılan kule günümüzde 33 metre yüksekliğe sahiptir. Kulenin en üst katına 89 basamaklı ahşap merdiven ile çıkılmaktadır. Yapının en üst katında tüm cephelerinde sembolik saatler bulunmaktadır. Saatler günümüzde çalışmamaktadır.

Kule zamanı göstermenin yanında yangın gözleme noktası olarak kullanıldığı bilinmektedir. Saat kulesinin bulunduğu nokta Bursa şehrini panoramik olarak görebilen bir noktada bulunur. Tam bu noktada bulunan saat kulesinin yüksekliği bu görünüşü daha geniş bir açıya yayması dolayısıyla şehir daha net ve ayrıntılı bir şekilde görülebilmektedir.

Tophane Parkından Bursa Manzarası

Tarihi Bursa Saat Kulesinin ışıklandırması akşam ve gece saatlerinde muhteşem bir görüntü meydana çıkarmaktadır.

Saat kulesinin olduğu noktada Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi, Tophane Hisarı gibi yapılar bulunmasının yanı sıra güzel Bursa manzarası eşliğinde kahve veya çay içebileceğiniz işletmeler bulunmaktadır.

Bursa Saat Kulesi Restorasyonu

Saat kulesinin en üst kat teras kısmında PVC ile kaplanarak yapılan restorasyon görünüm açısından iç açıcı değildir. Linkteki bilgiye göre Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu çalışmanın belediye tarafından yapılmadığı belirtilmiştir. Ayrıca kulenin bu kısmının yakın zamanda restore edilerek kesme taştan tekrar inşa edileceği açıklanmıştır.

Saat Kulesi Nerede?

Bursa Saat Kulesi Osmangazi ilçesinde bulunan Tophane Parkı içerisinde yer alır.

Bursa’da gezilecek yerler listemize göz atarak rotanızı belirleyebilirsiniz.