Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Tarihi Büyük Saat Kulesi yapımının emri 1878 – 1880 yılları arasında Adana Valisi olan Ziya Paşa tarafından verilmiş 1881 yılında inşaatına başlanarak 1882 yılında dönemin valisi Abidin paşa tarafından tamamlattırılarak kullanma açılmıştır.

Büyük Saat Kulesi’nin tamamı kesme taştan yapılmıştır. Prizma şeklinde bir yapısı olan kulenin 32 metre yüksekliği vardır. Araştırmalar sonucu temel derinliğinin 35 metre yükseklikte olduğu saptanmıştır.

Osmanlı dönemi saat kuleleri arasında en büyük ve yüksek saat kulesi olma özelliği taşıyan Adana Tarihi Büyük Saat Kulesi üzerinde bulunan saat Almanya’dan özel olarak getirilmiştir. 1998 yılında gerçekleşen Adana depreminde sapasağlam ayakta kalmıştır. 2014 yılında restorasyon yapılmıştır.

Adanaya gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören Saat Kulesi Adana’nın simgelerinden biridir. Hemen yanında bulunan Kapalı Çarşı ile birlikte bölgeye tarihi bir doku katan saat kulesi yüksekliği sebebiyle bir çok noktadan görülebilmektedir.

Tarihi Büyük Saat Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Seyhan Deresinin kenarında bulunan Ulus Parkının yakınında Kapalı Çarşıya komşudur.

Şehir merkezine yakın olup, merkezden dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilebilir. Ayrıca metro ile de gidilebilir.Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.