Çankırı ilçesi Cumhuriyet Mah. içerisinde bulunan Çankırı Müzesi bir çok doğal ve tarihi sergiye ev sahipliği yapıyor. Hükümet Konağı Binası olarak kullanılan yapı 2016 tarihinde restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür.  2017 yılında hizmete açılmıştır.

Müzeye giriş ücretsizdir. Dini bayramların ilk günü saat 13:00’a kadar kapalıdır.

Hükümet Konağı Binası zaten başlı başına gir müze halindedir. Türk mimirasinin klasik örneklerinden olan bina 2 katlıdır. 1903-1905 yılları arasında İsmail kalfa tarafından inşa edilmiştir. Bina 1985 yılına kadar Valilik, bu tarihten  2012 yılana  kadar da Çankırı Adliyesi olarak hizmet vermiştir. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 14. 01. 1977 tarih ve 286 sayılı kararı ile tescil kaydı bulunan tarihi yapı 2012 yılında Çankırı Valiliğince  yeni müze  binası olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilmiştir. Bu kapsamda 2014 yılında başlayan restorasyon çalışmaları  tamamlanmıştır.

Müzede Arkeolojik, Doğa Tarihi ve Etnografya olmak üzere 3 bölüm bulunur.

Arkeolojik Bölüm

Arkelojik bölüm müzenin zemin katında yer alır ve Kalkolitik ve Tunç Çağı ile Hitit, Hellenistik, Roma ve Doğu Roma Dönemlerini kapsayan eserler sergilenir.

Doğa Tarihi Bölümü

Doğa tarihi bölümünde fosil hayvan kalıntıları ve iskeletleri sergilenmektedir. Dünyanın doğa tarihini öğrenme açısından çocuklar için oldukça faydalıdır.

Etnografya Bölümü

Etnografya bölümü ise “Geleneksel Mutfak ve Mutfak Eşyaları”,  “Türk İslam Eserleri”, “Dokumacılık”, “Geleneksel Giyim-Kuşam” , “Yaran Kültürü”, “Mevlevilik” , “Silahlar”, “Tıp Şifa”, “Aydınlatma”, “Ağırlık Ölçüm Aletleri” ve “İstiklal Yolu” gibi konular canlandırılmıştır.

Çankırı Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Çankırı müzesi şehir merkezinde Çankırı Valiliğinin yanındadır.