Kastamonu doğasını en güzel şekilde anlatan Azdavay Çatak Kanyonu dünyanın sayılı kanyonları arasında yer alır. Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan kanyon, yaklaşık 7 km. uzunluğunda ve 1000 metreyi geçen yüksekliğiyle ziyaretçilerine görsel şölen sunar. Kanyonun iki tarafıda yüksek kayalık ve ormanlarla çevrilidir.

Azdavay Çatak Kanyonu Hakkında Bilgi

Kanyonda bir seyir terası bulunuyor. Yaklaşık 5 TL’lik bir ücret ödeyerek seyir terasına çıkabilir ve muhteşem kanyon ve doğa manzarasını izleyebilirsiniz. Bu noktadan harika fotoğraflar çıkartmanız mümkün. Yaklaşık 500 metre yukarıda bulunan cam teras insanı bir hayli heycanlandırıyor.

Çatak Kanyonu Seyir Terası

Kanyona ulaşım için kullanılan yol biraz engebeli ve bozuk. Bu nedenle aracınızla bölgeye giderken çukurlara ve engebeli yollara dikkat etmelisiniz. Ancak kanyona ulaşmak için aracınızı uzak bir noktaya bırakarak muhteşem doğal güzelliklerin arasında bir doğa yürüyüşü yapmanızı tavsiye ederiz.

Kanyon boyunca yürüyüş esnasında bazı noktalarda sizleri bir tabela karşılıyor. Tabelada yabani hayvanların çıkabileceği bilgisi yer alıyor. Buna hazırlıklı gitmeniz gerekiyor. Ayrıca yön tabelaları sizleri gideceğiniz noktaya yönlendiriyor. Bu parkurun dışına çıkmanız kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Çatak Kanyonu Yürüyüş Parkuru

Yürüyüş Parkuru

Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Genel anlamda kolay bir yol olsa da bazı noktalarda zor geçişler var.

Çatak Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Kanyon Kastamonu merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta Azdavay İlçe sınırları içerisinde bulunuyor. Bölgeye Kastamonu merkezinden gitmek için kullanılacak en iyi yol İnebolu – Küre yolu. Bu yol üzerinde ilerlerken Azdavay ilçe sapağından dönerek kanyona ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Çatak Kanyonu yakınında bulunan Ilıca Şelalesi’nede uğramadan dönmeyin.

Azdavay ilçe kavşağı 360 görünüm.