Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük kanyonları arasında yer alan Cehennem Deresi Kanyonu 2,5 km uzunluğu, yaklaşık 200 metre derinliği ve ortalama 70 metre genişliği ile turizm sezonunda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumunda.

Taşlı ve dik yapısı ve yer yer tek kişinin bile zor sığabileceği geçitleri ile zorlu ve bir o kadarda keyifli kanyon çocuklar için kesinlikle uygun değil. Ayrıca bu kanyonda bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler mutlaka uygun kıyafet ve ayakkabı ile ziyaret etmeliler.

Kanyonun iki yakasını birleştirecek bir cam köprü projesi ile birlikte kanyonu daha etkili hale getirmek için Artvin Belediyesi tarafından projelendirmeler mevcut.

Cehennem Deresi Kanyonunda yüzyıllar boyunca aşınma sonucu oluşmuş derin vadi içerisinde yürürken içerisinde kendinizi küçücük hissediyorsunuz. Kanyona giriş yapılan karayolu noktasından itibaren yaklaşık 800 metrelik bir parkur bulunuyor. Parkurun bazı noktaları oldukça zorlayıcı.

Giriş noktası size biraz ürkütücü gelebilir ancak bu el değmemiş Kanyonda biraz ilerledikten sonra derinliklerde sizi ağaçlar, çiçekler ve doğanın muhteşem sesi ile kokusu karşılıyor. Sonrasında ileriye doğru devam ederek bazı noktalarda daralan parkurun sonunda adeta doğal bir bariyer gibi kapandığını ve bitim noktasını görmek muhteşem.

Cehennem Deresi Kanyonunun ihtişamlı görüntüsünü yukarıdan da izleme şansınız var. Aracınızla giriş noktasından yola devam ederek kanyon arkasını dolaşıp üst tarafa çıktığınızda kanyona tepeden bakma şansına sahipsiniz. Bu noktadan yolu ve ilçenin en yüksek tepesi olan Kürdevan’ı görebilirsiniz. Burada kamp kurmak için uygun noktalar var.

Cehennem Deresi Kanyonu Nerede?

Kanyon Artvin’in Ardanuç ilçesine yaklaşık 3 km mesafede bulunuyor. Ardanuç’tan Artvin yönüne doğru yaklaşık 3 km ilerlediğinizde yol kenarında bulunan girişin önünde Cehennem Deresi Kanyonu tabelası bulunuyor.