Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Cennet Cehennem Obrukları bir yer altı deresinin akışı sonrası oluşturduğu oyuk sonrası tavanın çökmesiyle meydana gelmiş büyük bir çıkıştır.

Elips biçimde bir çukur ağzına sahip olan obruğun en uzun çapı yaklaşık 250 metredir. En derin noktası 135 metre olan mağaranın girişinde 5. yy.’dan kalma küçük bir kilise bulunmaktadır.

Yazı Başlıkları

Cennet Obruğu

Cennet obruğu içerisine 452 basamaklı bir taş merdiven ile inilir. Belirtilen kilise 300. basamakta bulunmaktadır. Kilise sonrasında mağaranın bitimine yakın bir noktada duyulan ses bir yeraltı deresi suyunun sesidir.

Cehennem Obruğu

Cennet Obruğunun 75 metre kuzeyinde bulunan Cehennem Obruğu ağız çapı 75 metre, derinliği ise 128 metredir. Bu obruğun yapısı nedeniyle içerisine girmek mümkün değildir. İçbükey bir yapıya sahiptir.

Cennet ve Cehennem Obruğuna Nasıl Gidilir?

Cennet ve Cehennem Obrukları Silifke merkezine yaklaşık 23 km uzaklıktadır. Bölgeye ulaşım için Kızkalesi yönüne doğru ilerlerken Narlıkuyu mevkii çıkışında bulunan kavşaktan sola dönüş yapmalısınız. Bu kavşakta Cennet Cehennem Obruklarının yönlendirme tabelalarını görebilirsiniz.