Çanakkale’nin merkezinde bulunan Çimenlik Kalesi 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Han döneminde yapılmış bir Türk kalesidir. İç kale ve dış kale bölümlerinden oluşur. 11 metre yüksekliği ve 150×100 metre ölçülere sahiptir. Surlarda 9 adet burç bulunmaktadır. Günümüzde deniz tarafında bulunan sur yıktırılmış ve III. Selim döneminde o dönemin silah teknolojisine uygun olarak platform yaptırılmıştır.

Kale içi bahçesinde baruthane binası, Fatih Sultan Mehmet ve Abdülaziz döneminde yapılmış 2 adet cami bulunmaktadır. Çanakkale savaşları sırasında İngiliz gemisi Queen Elizabeth tarafından atılan top mermisi kuzey sura isabet etmiş ve surda 2 metrelik bir delik açmıştır. Bu atıştan kalan top mermisi düştüğü noktada günümüzde de durmaktadır.

Kale Müzesi

Kale müzesinde çeşitli maketler ile tarihi bölümler anlatılmaktadır. Nusret mayın gemisinin bir maketi kale bahçesinde görülebilir.

Çimenlik Kalesi Nusret Mayın Gemisi

Kale müze olarak kullanılmaktadır. Bahçesinde ve kale genelinde toplar, top arabaları, tanksavarlar, mayınlar gibi silah ve tecizatları sergilenmektedir. Ayrıca bir bölümde denizden çıkarılan Alman denizaltısı kalıntıları bulunur.

Çimenlik Kalesi Alman Denizaltı Kalıntıları

Kale ziyaretçileri için hediyelik eşya satan ve ziyaret anıları satan bazı standlar kurulmaktadır.

Çimenlik Kalesi Giriş Ücreti

Kale bahçesindeki müze ücretsizdir. İçeride bulunan Deniz Müzesi için 10 TL ücret ödenmesi gerekiyor. Öğrenciler için ücretsiz. (Kesin bilgi değildir)

Çimenlik Kalesine Nasıl Gidilir?

Kale Çanakkale şehir merkezinde Boğaz kenarında Çanakkale Çayının hemen yanında bulunmaktadır.