Çırçır şelalesi Güneydoğu Anadoludasınız ve denizden çok uzaksınız, o zaman ya Keban barajına gideceksiniz yada Atatürk barajına gideceksiniz, Keban barajını tercih ederseniz hem Çırçır şelalesini görmek hemde ünlü alabalıkları görebilirsiniz.. Keban Elazığ´a bağlı merkeze yaklaşık 50km uzaklıkta şirin bir ilçedir.  Türkiyenin Atatürk barajından sonra ikinci büyük barajı olan Keban barajının yapımına 1965 yılında başlanmış ve 1974 yılında da elektrik üretilmeye başlamıştır. Ayrıca bu baraj Türk mühendislerinin ortaya koydugu ilk dev barajdır.

Çırçır Şelalesi

Keban barajından akan sular yaklaşık 3km sonra Çırçır şelalesi’nden aşağı dökülmektedir. Kebanın hemen girişinde bulunan bu mesire yerinin girişinde yörenin çocukları gelen misafirleri kolonya ve şeker ile karşılıyorlar. Arabanızdan iner inmez gördüğünüz manzara, hissetiğiniz temiz hava ve suyun sesi hemen sizi saracak ve kendinizi inanılmaz iyi hissedeceksiniz.
Ana yoldan aşağı merdivenle iniliyor çırçır şelalesi’nin olduğu yere merdivenlerden inerken bu dinazor heykeli ili fotoğraf çekilmek isteyebilirsiniz, ayrıca birde keçi heykeli bulunmakta.

Köprüyü geçtikten sonra minik bir çarşı karşılayacak sizi, buradan yöreye özgü hediyelik eşyaları uygun fiyatlı satın alabilirsiniz.
Çarşının hemen içinden sağ tarafa merdivenlerden inerseniz alabalık üretme yerine ulaşırsınız, burada aklınıza gelebilecek her boyda alabalık mevcut, alabalığın her evresini burada görebilirsiniz.

Burası öyle bir yer ki adım attığınız her yerden su fışkırdığnı göreceksiniz Fırat ın suları etrafınızı sarmış her yerden su akıyor adeta.

Su çeşme suyu gibi çok temiz hava oldukça sıcak, içinizden suyun içine dalmak geliyorsa denemeyin çünkü yasak. Eğer canınız suya giryeyi çektiyse Keban´ın içinde jandarmanın yanından saparak baraja gidebilir. Burada barajın içine kurulmuş Türkiyenin 2.büyük havuzunda yüzebilirsiniz, giriş ücretsizdir.

Acıktıysanız arkamda gözüken restaurantta kiremitte alabalık yiyebilir veya pide çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Eğer yemek yemek için burayı seçtiyseniz geniş bahçesi, çimenlikler, havuzu, çiçekler ve nar ağaçları arasında karşınızada Fıratı alarak alabalığınızı yiyebilirsiniz. Burada alabalığın köftesinden pidesine kadar herşeyini bulmak mümkün, kaşarlı alabalık tavsiye edilir.

Gördüğünüz gibi servis mükemmel , ikramları bol ve gerçekten alabalığı çok güzel yapıyorlar, fiyatlarda oldukça uygun. Kebandan akan su gerçekten çok temiz ve buz gibi hal böyle oluncada her yerde alabalık görmek mümkün burda bölgenin tüm alabalığı neredeyse buradan karşılanıyor. Yolunuz bu taraflara düşerse mutlaka uğrayın derim.

Kaynak : http://tatilmaceralari.com

çırçır şelalesi