Uşak iline bağlı Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminde yapılan Tarihi Clandras Köprüsü Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır. Köprünün iki tarafı dağ kayalığına dayandırılmış ve uzunluğu 24 metre derinliği 17 metre genişliği ise 1,75 metredir. Köprü resmi kaynaklarda Cılandıras ismiylede anılmaktadır. Köprünün aslı bir su kemeridir. Yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan Pepeuze kentine su taşıyan kanalların başlangıcında bulunur.

Kemeri Osmanlı Dönemindede kullanılan kasnak şeklinde yapılmış olan Clandras Köprüsünün taşları kalemle işlenmiştir.

Köprünün kilit taşlarından birinin oynaması üzerine köprü deforme olmuş ve 2013-2014 yılları arasında restore edilmiştir.

Clandras Köprüsü Restorasyon

Clandras Köprüsü Şelalesi

Köprünün yanında bulunan Elektrik Santralinden boşaltılan su beton kanal yardımı ile köprünün yanından aşağı dökülmekte ve bir şelale görüntüsü vermektedir.

Mesire Alanı

Clandras Köprüsü çevresi Uşak’lılar için bir mesire alanı olarak kullanılmakta ve şehirden uzak doğanın tadını çıkartmak isteyen insanlar için vazgeçilmez bir nokta olarak bilinmektedir.

Clandras Köprüsüne Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla gitmek isterseniz Uşak il merkezinden Çivril yönüne doğru D595 karayolunu üzerinden Avgan tabelasını gördüğünüzde Avgan – Karahallı köy yoluna girerek yaklaşık 30 km köprü yolunu takip ettiğinizde bölgeye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Uşak – Karahallı arasında çalışan toplu taşıma araçlarıda kullanılabilir.