Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık Mahallesi, Unesco Dünya Mirası listesi içerisinde bulunan yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği otantik ve doğal güzelliği ile gezilmesi ve görülmesi gereken bir bölgedir.

Cumalıkızık Köyünde Neler Yapılır?

Cumalıkızık köyüne araç ile giriş yapılamıyor. Köy girişinde bulunan ücretli park alanlarına araçlarınızı bırakarak yürüyerek köy içerisine giriş yapmalısınız. Otopark ücreti otomobiller için günlük yaklaşık 5 TL.  Çocuklu aileler için bebek arabası problem çıkartabilir. Köy içi sokaklar arnavut kaldırımı olduğundan dolayı bebek arabasını sürmek zorlayıcı oluyor.

Köyün günümüzde yer kahvaltısı, gözlemesi ve tarihi evleri görülmeye değer. Yer sofrasında kahvaltı yapmadan, kaşarlı gözleme yemeden ve tarihi köyün sokaklarında gezmeden dönmeyin.

Erken saatlerde gitmeniz durumunda açık büfe veya serpme köy kahvaltı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Çoğu işletme kahvaltıyı yer sofrasında otantik ve tarihi mekanlarda sunarak gezinizin muhteşem başlamasını sağlıyor.

Cumalıkızık Köyü Yer Sofrası Serpme Kahvaltı

Sonrasında ufak bir köy gezintisine çıkabilirsiniz. Cumalıkızık turistik bir bölge olmasının yanında yerli köy halkı tarafından da hala yaşam alanı olarak kullanılıyor. Bu nedenle gezintiniz sırasında bahçede çalışmaya giden veya dönen yerli köy halını görebilir ve yanınızdan bir traktör geçebilir.

Eğer öğlen saatlerinde gezinize başlarsanız köy içerisinde bulunan gözleme evlerinde gözlemenin tadını bakabilir ve sonrasında bir Türk Kahvesi içerek gezinize devam edebilirsiniz.

Cumalıkızık köyü 2002 ile 2005 yılları arasında toplam 90 bölüm olarak yayınlanan Kınalı Kar dizisi ile ismini tüm Türkiye’ye duyurmuştur. Dizi sahnelerinde kullanılan evler ve köyün doğasını gören insanlar yoğun bir şekilde Kınalı Kar Dizisi Nerede Çekildi? sorusunu sormuştur. Sonuç olarak dizinin etkisiyle bölge yoğun ziyaretçi almış ve o dönem sonrası köyde turistik işletmeler ve gözleme evleri açılmıştır.

Ayrıca yerli köy halkı kendi el yapımı hediyelik eşyaları, süsleri ve bölgeye özgü hatıra nesnelerini kendi evleri önünde sergilemekte ve satmaktadır.

Köyün her noktası tarih kokmaktadır. Safranbolu evleri tadında tarihi köy evleri koruma altında ve köy Bursa Valiliği tarafından restore edilmiş ve edilmeye devam ediliyor. Yaz aylarında ve hafta sonları dar sokaklarında yoğun insan kalabalığı ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle eğer gidebilirseniz hafta için bir gün gitmeyi tercih edin. Köyün neredeyse her sokağında hediyelik eşya sergisi bulunuyor. Burada her yerde bulabileceğiniz şeylerin yanı sıra köye özgü ahşap ürünlerde satılıyor.

Cumalıkızık Köyüne Nasıl Gidilir?

Köy Bursa merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunuyor. Cumalıkızık köyüne gidebilmek için Bursa’dan İnegöl yönüne doğru Ankara cad. kullanarak giderken Kestel’e gelmeden önce Cumalıkızık, Değermenlik tramvay durağının bulunduğu noktada  Değirmenlik, Cumalıkızık, Hamamlıkızık yön tabelalarının olduğu dönüşten sağa dönerek yola devam etmelisiniz. Bu dönüşten sonra yaklaşık 3 km ilerleyerek köy girişine ulaşabilirsiniz.