Değirmenboğazı Tabiat Parkı

Balıkesir sakinleri ve ziyaretçileri için en gözde piknik olarak bilinen Değirmenboğazı Tabiat Parkı 250 hektarlık alandaki muhteşem doğasıyla huzur veriyor. 2011 yılında mesire yeri olarak kullanılan alan 11.07.2011 tarihinde tabiat parkı olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Değirmenboğazı Tabiat Parkına çoğunlukla piknik ve mangal yapmaya gidilse de bölgenin doğası ve canlı türleri bakımından gözlem ve doğa gezintisi yapmak amacıyla da gidilebilecek bir mekandır.

Değirmenboğazı Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Tabiat Parkını ortadan ikiye ayıran Ortaca Deresi ayrıca bölgeye daha güzel bir manzara ve doğal güzellik sağlamış. Sıkça başka yerlerde göremeyeceğiniz hayvan türlerine parkta rastlamanız mümkün. Onları rahatsız etmeden gözlemleme şansınız bulunuyor.

Değirmenboğazı Tabiat Parkı Sincap

Değirmenboğazı Tabiat Parkında uzun bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Bu parkurda doğa ile iç içe bir yürüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında Ortaca Deresinin sesi de size huzur verir.

Fotoğraf Değirmenboğazı Tabiat Parkında Çekilmiştir.

Tabiki piknik ve mangal deyince ilk akla gelen yer olan Değirmenboğazı’nda bu imkandan faydalanmak için dere kenarına koyulmuş oturma yerlerini kullanabilirsiniz. Piknik alanlarının etrafında bulunan çeşmeler, tuvaletler ve mescit gerekli ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Ayrıca bazı noktalarda ateş yakmak için hazırlanmış bölümler mevcut. İmkan dahilinde bir bisiklet ile bölgeye giderek doğa gezintinizi bisikletinizle yapabilirsiniz.

Ayrıca bölgede çocuk oyun alanlarıda bulunuyor.

Tabiat parkı haftasonları kalabalık oluyor ve her akşam saat 23:00’da kapatılıyor.

Değirmenboğazı Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Değirmenboğazı Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2019 yılında şöyledir;

Şahıs 5 TL
Şahıs (İndirimli) 2,5 TL
Bisiklet 5 TL
Motosiklet, ATV 10 TL
Otomobil, Kamyonet, Pickup 15 TL
Minibüs 45 TL
Midibüs 75 TL
Otobüs 120 TL

Park içerisinde araçlar için otopark bulunuyor.

Değirmenboğazı Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Tabiat Parkı Balıkesir – Bursa Karayolu üzerinde bulunuyor.

Balıkesir merkezine yaklaşık 20 km mesafede yer alan parka özel aracınızla gitmek için Otoban’a girmeden Bursa Yönüne doğru D230 karayolu üzerinden gidin. Büyük köprülü kavşaktan yine Susurluk – Bursa – İstanbul yönüne devam edin. Bu yola girdikten yaklaşık 2 km sonra (Balıkesir il sınırı bitiş tabelasını gördükten sonra) küçük bir köprü geçeceksiniz. (Kazıklı Köprüsü) Yaklaşık 100 metre ilerisinde bir Petrol Ofisi benzin istasyonu bulunuyor. Bu istasyonun hemen yanında Değirmenboğazı Tabiat Parkı Giriş kapısını görebilirsiniz.