Kırklareli’de bulunan Demirköy Dökümhanesi 15. yüzyılın ortalarında kurulduğu düşünülen bir Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan tarihi bir demir döküm fabrikasıdır. 19. yy. sonlarına kadar kullanılmış olan dökümhanede İstanbul’un Fethi için kullanılan topların bir kısmı bu fabrikada üretilmiştir. Bunun yanında Osmanlı ordularının harp malzemeleri için kullanılan demir aksamlarda burada üretilmiştir.

Tarihi dökümhanede su buharının enerjisinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Dönemin en ileri teknolojisi ile yapılan üretim yıllar boyunca kesintisiz olarak sürmüştür.

Günümüzde restorasyon çalışmaları tamamlanmamış olması pek iç açıcı değil. Yanında bulunan caminin restorasyon çalışmaları yapılmış olsada Demirköy Dökümhanesinin restorasyon çalışmaları malesef pek bir ilerleme göstermemiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan arkeolojik kazılar günümüzde de devam ediyor.

Kazı çalışmalarında çeşitli seramik ve cam nesneler yanında top güllelerininde bulunduğu 34 adet eser bulunmuştur. Ayrıca 14 adet sikke ortaya çıkarılmıştır.