Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde aynı ismi taşıyan ve Kapadokya sınırları içerisindeki 36 yeraltı şehrinden en büyüğü olan Derinkuyu Yeraltı şehri 1963 yılında tesadüfen bulunmuş 1967 yılında turizme açılmış ve toplamda 8 kattan meydana gelmektedir. Antik adı Melogobia olarak bilinir. Yeraltı şehri Kapadokya’da gezi alanı en geniş olan yeraltı şehri olarakta bilinir. Protohitit döneminde yapımına başlandığı düşünülen yeraltı şehrinin günümüzde gezilebilen katlarının yanısıra daha fazla kat ve yaşam alanı olduğu bilinmektedir.

Yeraltı şehrinde Bizans döneminde dahi aktif olarak kullanıldığı tespit edilen dünyanın en eski akıl hastanesi mevcuttur. Yeraltı şehrinde binleri bulan nüfus yoğunluğunu karşılayacak odalar, yaşam alanları, ibadethaneler ve savunma ihtiyaçlarını karşıyacak düzeyde bölmeler bulunmuştur. Bu bölmeler haricinde Derinkuyu yeraltı şehrinin daha ne kadar kata sahip olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehrinde Neler Var?

Yeraltı şehrinin ziyarete açık 2500 m2 alanda ahır, kiler, yemekhane, kilise, şırahane (şaraphane), misyonerler okulu, çalımsa odaları, uyuma ve dinlenme birimleri ve mezar odası görmeniz mümkündür.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Taş Sürgü Kapı

İmkanlar dahilinde tek başınıza gezmek yerine bir rehber eşliğinde alanda gezmenizde fayda var.

Yeraltı şehrine giriş yapacaklar için bir kaç uyarıda bulunmak gerekiyor. Kapalı alan fobisi olanlar için gidilmesi pek uygun olmayan bir ziyaret alanıdır. Ayrıca bazı bölümler çok dar ve eğilerek geçilmesi gereken geçitlerden oluşuyor. Buda bel rahatsızlığı olanlar için sıkıntı yaratabilir. Astım ve nefes darlığı çeken insanlar için alt katlar uygun olmayabilir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Yeraltı şehrinin girişinde bulunan havalandırma bacasına göre derinlik 45 metredir. Şehrin 7. katında yaklaşık 85 metre derinliğinde bir su kuyusu bulunmaktadır. Ayrıca derinlikleri değişik toplam 52 su kuyusu ve havalandırma bacası bulunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Girişi

Giriş Ücreti

Yeraltı şehrine Müze Kart ile giriş mümkündür. Kartsız girişler 35 TL olarak ücretlendirilmiş. Öğretmenler için ücretsiz giriş hakkı bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Nevşehir – Niğde karayolu üzerinde Derinkuyu ilçe merkezinde bulunur. D765 karayolu üzerinde Derinkuyu kavşağından ilçe merkezine doğru hareket edin. Derinkuyu ilçe merkezine doğru ilerlediğinizde tabelalar ile Yeraltı Şehrine ulaşabilirsiniz. Yeraltı Şehri Nevşehir’e 30 km, Niğde’ye  50 km mesafededir.

Yolunuz Nevşehir’e düştüyse aşağıdaki alanlarıda ziyaret edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri – Nevşehir

Ihlara Vadisi – Kapadokya