Ege bölgesinin en büyük Milli Parkı olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Milli Parkı Aydın il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kuzey, Güney ve Batı taraflarında Ege denizi ile çevrelenmiş olan Dilek Yarımadası ismini yarımadanın içerisinde bulunan en yüksek tepe olma özelliğine sahip Dilek Tepeden almıştır. 1966 yılında milli park ilan edilen Dilek yarımadasına 1994 yılında Menderes Deltasının bulunduğu alanda katılarak büyük bir doğal güzellik korumaya alınmıştır.

Dilek Yardımadası Milli Parkı Hakkında Kısa Bilgi

Milli park yaz aylarında sahip olduğu eşsiz güzellikteki plajlarının yanısıra tarihi ve turistik gezi alanları ve muhteşem doğal güzellikleri ile bir çok ziyaretçi tarafından tercih edilme sebebidir.

Botanik turlar, bilimsel ve doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü gibi çeşitli reaksiyon imkanları bulunmaktadır.

Milli park içerisinde Bükler, Büyük Menderes Deltası, Dilek Tepe, Lale Adası, Olukdere Kanyonu, Zeus Mağarası, Ayayorgi gibi görülmesi gereken yerler vardır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde tüp, mangal, semaver ve jel olmak üzere her türlü ateş yapmak kesinlikle yasaklanmıştır. Bu yasağa uymayan kişilere kolluk kuvvetleri tarafından ceza yazılmaktadır.

Dilek Yarımadası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Milli Park girişi Aydın’ın Kuşadası İlçesine bağlı Güzelçamlı beldesi içerisinde bulunuyor. Kuşadası’ndan Söke tarafına doğru D515 karayolunu kullanarak giderken yol üzerinde Dilek Yarımadası Milli Parkı yön tabelasının görüldüğü noktadaki kavşaktan dönüş yapıp 17 km yolu takip ettiğinizde milli parka ulaşabilirsiniz.

Milli Park Kuşadası’na 25 km, Aydın’a 65 km, Didim’e 70 km, İzmir’e 120 km, Bodrum’a 150 km, İstanbul’a 600 km mesafede bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Giriş Ücreti

👨‍👩‍👦‍👦Yaya: 6 ₺
🛵Motosiklet: 10 ₺
🚗Araba: 18 ₺
🚐Minibüs: 45 ₺
🚐Midibüs: 75 ₺
🚌Otobüs: 120 ₺

Dilek Yarımadası Açılış Kapanış Saatleri

Milli Park içerisine sabah saat 08:00-17:30 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz. Akşam saat 19:00 sonrası Milli Park kapanmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Gezi Rehberi

Plajlar

Milli parkın kuzeyinde ege denizinin güzelliği ile süslenmiş 4 adet koy bulunmaktadır. Milli Park kural ve yasaları ile harika bir şekilde korunan plajlar mavi bayraklıdır.

İçmeler Koyu

İçmeler Koyu (Web)

İçmeler Koyu milli parkın giriş noktasına en yakın noktadaki plajdır. Giriş noktasından yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan plajın günübirlik kullanım tesisleri bulunmaktadır. Plaj ince kuma sahiptir. Milli park içerisinde kum sahili bulunan tek plajdır. Soyunma kabini, araç otoparkı, duş gibi ücretsiz hizmetleri bulunmaktadır.
🌍İçmeler Koyu Haritası

Aydınlık Koyu

dilek yarımadası aydınlık koyu plajı ve denizde yüzen insanlar
Aydınlık Koyu

Günübirlik kullanım için uygun olan Aydınlık Koyu giriş noktasından yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Plajı taşlık alandan oluşmaktadır. Plaj kıyılarında oturma masaları bulunur. Aracınızla plaj kıyısına kadar gidebilirsiniz. Ücretsiz duş, şezlong, şemsiye bulunmaktadır.

Kalamaki Koyu

Kalamaki Koyu

Sıralı Plajlardan oluşan Kalamaki Koyu Kavaklıburun plajı olarakta adlandırılmaktadır. Çevresinde bir çok kavak ağacı bulunmaktadır. Milli parkın en güzel plajlarından biridir. Plajı taşlıktır. 🌍Konum İçin Tıklayın.

Karasu Koyu

Karasu Plajı

Giriş noktasından yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Karasu Koyu taşlık bir kıyıdan oluşuyor. Tertemiz suyu ve hemen kıyısında yeşermiş harika doğası ile tercih edilebilecek en iyi yüzme noktalarından biridir.

Bükler

Milli park içerisinde Karasu Koyu sonrası araç ve yaya trafiğine kapalıdır. Ancak devamında bir çok güzelliği kaçırmamanız için yat ve tekne turları vasıtasıyla milli park içerisindeki eşsiz güzellikteki bükleri görebilirsiniz.

Bu tekne turları ile Samos Boğazı, Bayrak Adası, Katıroğlu ve Hayvan İskelesini görebilme şansınız bulunuyor. Tekne turlarında rehber sizlere bu yerleri tanıtıyor ve yaya olarak gidilemiyecek yerleri görme ve koylarında yüzme imkanını buluyorsunuz.

Güzelçamlı Limanı

Tekne turları için Güzelçamlı Limanına giderek buradaki tur firmaları ile görüşebilirsiniz. Turlar genellikle sabah 10:00 ile 17:00 arasında yapılıyor. 🌍Güzelçamlı Limanı Konumu

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Konum olarak Milli Park giriş kapısının hemen dışında 200 metre içeride yer almaktadır. Milli parka giriş yapmadan bu mağarayı ziyaret edebilirsiniz. Giriş Ücretsizdir. Mağaraya kadar araç ulaşımı yoktur. Yol üzerinde aracınızı bırakarak mağaraya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Mağaraya ulaşım için yaya yolları üzerine ahşap platformlar bulunmaktadır. Bu sayede mağaraya kadar rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Zeus Mağarası Ulaşım Platformları

Ancak mağara çevresi oldukça engebeli ve taşlık alandan oluşmaktadır. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekiyor. Mağara içerisine girmek, yüzmek, atlamak yasak olmasına rağmen bir çok insanın yüzdüğünü görebilirsiniz. Yaz aylarında sezon günlerinde oldukça kalabalık olmaktadır.

Mağara içerisindeki doğal havuz derinliği 15 metreye kadar gidebiliyor. En geniş noktası 13 metre iken uzunluğu ise 20 metredir. Mağara suyu dağdan toplanan tatlı su kaynakları ile denizden gelen tuzlu su karışımı sudur.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Kamp Alanı

Milli Park içerisinde kamp yapmak, gece konaklama yapmak yasak. Saat 19:00’dan sonra yarımada içerisinde kalamıyorsunuz.

Ancak Milli Park yakınlarında gidebileceğiniz kamp alanları bulunmaktadır. Milli parkın giriş noktasına yakın, yol üzerinde Lazoğlu Kamp ve Tatil Köyü bulunmaktadır.

Lazoğlu Kamp Alanına ister kendi çadırınızla giriş yapabilir, isterseniz işletmenin çadırlarında konaklama yapabilirsiniz. Ayrıca Bungalov evlerde konaklama imkanınız da var.
📞Lazoğlu Kamp Alanı Telefon : ☎0256 646 33 44
🌍Lazoğlu Kamp Alanı Konum

Güzelçamlı merkezi içerisinde bulunan Duman Kamping tercih edilebilecek bir kamp alanı. Duvar ve ağaçlarda bulunan elektrik tesisatları, temiz banyo ve tuvaletleri ile olumlu yorumları bulunan Duman Kamping içerisinde kendi çadırınız ile kamp yapabilirsiniz.
🌍Duman Kamping Konum

Dilek Yarımadası Milli Parkı Konaklama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi milli park içerisinde konaklama yapılamıyor. Güzelçamlı merkezinde bütçenize ve tercihlerinize göre kamp alanları, pansiyonlar, apart ve normal hoteller bulunuyor.