Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurga beldesini sınırları içerisinde bulunan Keloğlan Mağarası 1990’da yapılan etüdler sonrasında 2003’te turizme kazandırılmıştır. Öncelerinde yöre halkı ve özellikle çobanların, doğasına zarar vermeden kullandığı tespit edilmiştir. Günümüze kadar hiç bir zarar ve tahrip edilmeden gelmiştir.

Mağara Karadağ’ın Keloğlanlar Yakasında bulunması nedeniyle Keloğlan Mağarası olarak isimlendirilmiştir. Mağaranın hemen yanında bulunduğu konumun manzarasını izlemek amacıyla bir seyir terası bulunmaktadır.

Mağara içerisinde keşif çalışmaları sonrası bulunan hayvan iskeletleri ve kemikleri sergilenmektedir. Toplamda 145 metrelik bir gezi alanına sahiptir.

Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti

Mağara içerisine giriş kişi başı 5 TL‘dir.

Keloğlan Mağarası Hakkında Bilgi

Mağaranın geniş bir girişi bulunmaktadır. Yaklaşık 6 metre yükseklikte olan Keloğlan Mağarası içinde hava nemli ve oldukça sıcaktır. İçerisinde zengin ve büyük sarkıt ve dikitler bulunur. Mağara içerisinde çok sayıda doğal olarak oluşmuş olan odacıklar yer alır.

İçerisinde kireç bulunan su damlacıklarının yıllarca aynı noktaya damlayarak oluşturduğu sarkıt ve dikitler mağaraya muhteşem bir görüntü katmıştır. Ayrıca mağara havası astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici unsur olarak kullanılmıştır.

Mağara içerisinde görünen kolon benzeri doğal yapılar tavanda damlayan suyun aşağıda oluşturduğu dikit ile birleşmesi sonucu meydana çıkmıştır. Bu oluşum çok uzun yıllar içerisinde (10 milyon yıl) meydana gelmiştir.

Mağara giriş kapısının önünde bir cafe bulunmaktadır. Ayrıca mağaranın konumu Acıpayam ovası manzarasını sergilemektedir. Bu manzara içinde ziyaret edilebilir.

Keloğlan Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mağara Denizli merkezine yaklaşık 75 km, Acıpayam ilçe merkezine 20 km mesafede bulunmaktadır. Bölgeye özel aracınızla gitmeniz gerekmektedir.

 Antalya – Denizli karayolu üzerinde Denizli yönünden Antalya yönüne doğru giderken Acıpayam ilçe merkezine geçtikten yaklaşık 13 km sonra yol üzerindeki kavşakta Keloğlan Mağarası tabelası görünmektedir.