Bir doğa gezisi planlaması yapıyorsanız denemeniz gereken bir yer olan Doğançay Şelalesi Sakarya ilinin Geyve ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Gizli kalmış cenneten bir köşe olan Doğançay Şelalesinin döküldüğü noktada küçük bir gölet bulunuyor. Şelaleye yakın sayılacak bir noktada aracınızı bıraktıktan sonra şelaleye patika yoldan ve dere yatağının içerisinden gidebiliyorsunuz.

Bazı noktalarında bayır, bazı noktaların sert inişlere sahip olduğu bu küçük parkurda çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli  noktalar olduğunu da hatırlatmamızda fayda var. Hatta bazı yetişkinler içinde zorlayıcı olabilecek inişler bulunuyor. Ayrıca bölgeye gelirken mutlaka kaymaz taban ayakkabı veya kara lastik diye tabir edilen köy ayakkabısı getirmenizde fayda var.

Zorlu bir doğa parkurunu geride bıraktığınızda gittiğiniz döneme bağlı olarak sizleri gizli bir tabiat harikası ortam karşılıyor.

Giden diğer kişilerin yaptığı yorumlarda genellikle şelaleye ulaşımın zorluğundan bahsediliyor. Şelalenin şehir merkezine olan uzaklığı ve şelale bölgesine ulaştığınızda yürüyerek gitmek zorunda kalacağınız mesafeyi göz önünde bulundurarak yola çıkmanız faydalı olacaktır.

Doğançay Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sakarya Şehir Merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta Geyve ilçesi kırsalında bulunan Doğançay Şelalesi’ne Adapazarı Bilecik yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Bilecik yolu üzerinde Doğançay kavşağını kullanarak şelale yoluna dönün. Bu yola döndükten sonra Doğançay köyü içerisinden geçerek şelaleye doğru tırmanmaya başlayacaksınız. Doğançay köyünden sonra yaklaşık 10 km bir yol giderek şelalenin bulunduğu Doğançay Şelalesi Tabiat Anıtı Bölgesine ulaşabilirsiniz.