Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde neredeyse ilçe merkezinin içerisinde bulunan Döngel Vadisi Millet Bahçesi çok uzaklara gitmeden doğa ile başbaşa piknik yapmak isteyenler için mükemmel bir alan. 2020 yılında yapımına başlanan ve halen altyapı çalışmalarının devam ettiğini gördüğümüz Döngel Vadisi Millet Bahçesi Başiskele ilçesi merkezinde bulunuyor. Başiskele Moda Pazarı olarak bilinen kapalı pazar yerinin hemen arkasında bulunan Millet Bahçesi günübirlik piknik yapmak için ideal bir alan.

Alanın yapımının devam ettiği ile ilgili belediye tarafından yapılan haberlerden birini buradaki linkten okuyabilirsiniz.

Döngel Vadisi Millet Bahçesi Hakkında Bilgi

Millet bahçesinin birden çok girişi bulunuyor. Üst bölümde bulunan giriş noktasından aracınızla millet bahçesi içerisine girerek piknik alanına en yakın noktada aracınızı bırakıp malzemelerinizi kısa mesafede taşıyabilirsiniz.

Bölgedeki altyapı çalışmaları ve piknik olanakları sonrası Kocaeli’de Piknik Yapılabilecek Yerler listemizde de yerini alıyor. Eğer Kocaeli’de Piknik Yapabileceğiniz diğer yerlerede gözatmak isterseniz buradaki linkten listemizi kontrol edebilirsiniz.

Döngel Vadisi Mesire Alanı

Aracınızı bıraktığınız noktanın yakınlarında bir çocuk oyun parkı bulunuyor. Park alanının ince kum ile doldurulmuş olması çocukların kumda oynaması için ideal. Ancak çocuk parkı biraz daha gölgelik alana yapılsaymış daha iyi olurmuş. Parktaki kaydıraklar metal olması nedeniyle sıcak güneş altında ısınıyor.

Millet bahçesi içerisinde oldukça fazla piknik masası bulunmasına rağmen mangal için hazır barbekü istasyonları çok az. Bunun çoğaltılabileceğini düşünüyorum. Çocuklu veya çocuksuz aileler için uygun yerler bulunuyor.

Buraya vadi denemesi aslında boşuna değil. Millet bahçesi ortasından 2 yol geçen bir vadi üzerine kurulmuş. İçeride meşe, kayın ağaçlarının yanısıra ceviz, incir ağaçlarını görebilmeniz mümkün. Ayrıca bir bölümde fındık ağaçları bulunuyor.

Döngel Vadisi Millet Bahçesine giriş tamamen ücretsiz. İçeride herhangi bir büfe bulunmuyor. Bu nedenle gelirken tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza alıp gelmeniz gerekiyor. Millet bahçesi içerisinde yeni yapılmış bir WC noktası var. Ayrıca çeşitli noktalarda su çeşmeleri bulunuyor.

Millet bahçesinin girişinden 250- 300 metre sonra piknik masaları sonlanıyor. Ancak videoda da yaptığım gibi ileriye doğru 750 metre bir yürüyüş noktası var. Hatta bu noktadan sonra yoldan karşıya geçip parkuru devam ettirebilirsiniz. Millet bahçesi oradan sonrada devam ediyor. Anca piknik masaları bulunmuyor.

Muhteşem bir doğal güzellik içerisinde çok sıcak ve güneşli bir havada bile serin bir hava burada sizleri bekliyor. Bazı ağaçların üzerine kuş evleri yerleştirilmiş ve çevrede bulunan kuş sesleri ile vadi ortasından akan suyun sesi ile güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Bu şekilde her piknik alanında söylediğimiz gibi buradada duyarsız insanlar tarafında çöpler piknik masaları etrafına bırakılmış. Millet bahçesi içerisinde bir çok çöp kovası bulunuyor. Ancak malesef bazı insanlar çöplerini 3 metre uzaktaki çöp kutusuna atmak yerine direk yere atıyor.

Döngel Vadisi Millet Bahçesi Vlog

Döngel Vadisi Millet Bahçesi Nerede Nasıl Gidilir?

Döngel Vadisi millet bahçesine gitmek için İzmit tarafından gelenler Karşıyaka Köprülü Kavşağında Başiskele ilçe merkezine dönüş yapması gerekiyor. (Otomobiller Döngel’de bulunan alt geçidi kullanarak ilçe merkezine giriş yapabilir)

İlçe merkezine girildikten sonra Başiskele Kapalı Pazar Yeri veya Başiskele Moda Pazarı olarak bilinen nokaya ilerlediğinizde Millet bahçesi kapalı pazar yerinin hemen arkasında kalıyor.