Antalya il sınırları içerisinde merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Düden Şelalesi, yaz aylarında yerli ve yabancı bir çok turist tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Yaklaşık olarak 40 metre yükseklikten düşen suyun görüntüsü ziyaretçileri büyülüyor. Bu doğa harikası şelale Düden çayı boyunca iki kola ayrılıyor. Bu iki kolda bulunan şelalelerin ikiside Düden Şelalesi olarak biliniyor. Antalya şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan koluna Karpuz Şelalesi (Aşağı Düden), Varsak’a 1 km uzaklıkta olan koluna ise Yukarı Düden Şelalesi denir.

Antalya’yı Antalya yapan denizinin yanı sıra böyle doğal güzelliklerinin olması elbette. Bu kadar güzel bir doğal güzelliğin yanında bölgenin huzur veren seside eklenince tatilini Antalya’da geçiren kişiler için burası görülmeden dönülmemesi gereken bir yer haline geliyor.

Yazımızın başında büyülüyor dedik. Gerçektende Düden Şelalesinin arkasında bulunan mağara şelaleye bakan kişiyi bir rüyaya götürüyor. Mağara oyuklarından çıkan suyu izlerken bütün yorgunluğunuz unuturken suyun sesi ise size huzur veriyor.

Elbette turistik mekan olması nedeniyle şelalenin etrafı hediyelik eşya dükkanları, restoranlar, eğlence merkezleri ile dolu. Ayrıca bölgede bir hayvanat bahçeside bulunuyor.

Antalya gibi kışın pek uğramadığı bir yerde sonbaharda bile en uğrak yer haline gelen Düden Şelalesi sonbaharın renkleri ile birlikte bir renk cümbüşüne bürünür. Ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunan şelale ve etrafının görüntüsü aklınıza kazınacaktır.

Bu yazıyı yazarken bile şuan tekrar orda olmak istediğimi hissettim. Aslında her eğlenceli vakit geçirdiğiniz bir mekanı hatırladığınızda tekrar orda olsam dediğiniz oluyordur ancak Düden Şelalesi size verdiği duygu ile cazibesini hissettiriyor.

Düden çayı kaynağının Kepek hidroelektrik santrali olması nedeniyle yaz kış hemen hemen aynı su debisini koruyan şelalede bir çok dizi ve film sahne çekimleri bulunuyor.

Şelale kıyısında bulunan yürüyüş platformu ile şelaleyi izleyebilir, fotoğraf çekebilir, piknik yapabilir, doğa ile içiçe bir zaman geçirebilirsiniz.

Düden Şelalesine Nasıl Gidilir?

Varsak’a 1 kilometre mesafedeki şelale, Antalya Merkezine 10 kilometrelik bir uzaklıktadır. Şahsi aracı ile gidecek olanlar Varsak Yolu’ndan gelerek şelaleye ulaşabilirler.

Otobüsle gitmek için;
VC30, CV17, CV17A, VC30, VL62, VF66, VC69, 524 ve 524A nolu belediye otobüsleri ile bölgeye ulaşılabilir.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti

3 TL’lik sembolik bir giriş ücreti vardır.