Bir tatlı su gölü olan Eber Gölü yaklaşık 17.000 kmalana sahip ve en derin noktası yaklaşık 6 m olan sığ bir oluşuma sahiptir. Afyonkarahisar ilinin Bodavin ilçesi güney doğusunda yer alan Eber gölü içerisinde barındırdığı kamışlar nedeniyle sulak arazi görünüme sahiptir. Gölün batı tarafından gelen Akar çayı gölü besleyen tek noktadır. Eber Gölünün içerisinde bulunan kamışlar çatı izolasyonlarında kullanılmak üzere Avrupaya ihraç edildiği bilinmektedir.

 

Burada göçmen kuşların konaklama yeri olup; kamışlar arasına yurtlarını bırakırlar. Bu kuşlar ise Dil kuyruk, Küçük Sakarca kazı, Bayağı Aylak, Kılıçgaga Giller, Alaca balıkçıl, Pasbaş Patka, Küçük Karabatak, Dalmaçya pelikanı, Balıkçı Giller, Büyük Cılıbıt, Gülen Sumru, Erguvani Balıkçıl, Bayağı Balaban gibi bir çok türe ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda 1. derece sit alanı olan Eber gölü Şubat 2017 tarihinde yapılan çalışma ile göl etrafında toplanan çöpler bertaraf edilmiş ve tesis edilen atık su arıtma ünitesi ile eber gölüne akan atık su temizlenerek gölün su seviyesine katkı sağlanmıştır.

Son yıllarda kaynaklarının kesilmesi nedeniyle göl seviye oldukça azalmıştır.

Eber Gölüne Nasıl Gidilir?

Eber gölü Afyonkarahisar ili Bodavin ilçesine yaklaşık 13 km uzaklıktadır.