Elazığ, Harput Kalesi

M.Ö8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından inşaa edilen Elazığ Harput Kalesi bir çok medeniyet tarafından büyük mücadelelere sebep olmuştur. 11. yüzyılın sonuna kadar Bizans hakimiyetinde kaldıktan sonra Çubukluoğulları, Artukoğulları ve Selçukluların egemenliğinde kalmıştır. Son olarak 1515 yılında Osmanlı İmparatorluğu idaresine geçmiştir.

Harput Kalesi Hakkında Bilgi

Kale iç kale ve dış surlar olmak üzere ikiye ayrılır. Kaleye Artukluların hakimiyeti sırasında yapılan onarım sayesinde günümüze kadar gelebilmiştir. Kalenin içerisinde hastane, tahıl ambarı, darphane, su sarnıcı, cephanelik, cami ve çok sayıda sivil yapının bulunduğu büyük bir mahalledir.

Kalede yapılan kazı çalışmaları sonucunda mektep, camii, ticarethane, konuy, atölye gibi bir çok yapı bulunmasıyla beraber 100 basamaklı yerin altında bulunan bir zindanda vardır. Bu zindan yerin 36 metre altındadır.

Zindan ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz

Kale bazı noktalarda Süt Kalesi olarakda anılmaktadır. Bunun sebebi ise Kalenin yapımında harcın içerisinde süt kullanılması olduğu rivayet edilir.

Harput Kalesine Nasıl Gidilir?

Harput Kalesi Elazığ merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunur. Kale şehrin çoğu noktasından görülebilir. Kale Alayaprak beldesinde görülebilir.