Tamamı devlet ormanı arazisine kurulu olan Erikli Düzü Yaylası içerisinde bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı 63 hektar alana sahip doğal yaşam alanıdır. Samanlı dağlarının Kocaeli’nin Gölcük ilçesi sınırlarında kalan bölümünde yer alan Eriklitepe Tabiat Parkı işletmesi Gölcük Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Tabiat parkına araç ile giriş 10 TL olarak ücretlendirilmiş.

Eriklitepe Tabiat Parkında Neler Var?

Şehirden uzak bir dinlence merkezi haline gelen Erikli Tepe Tabiat Parkında aileniz ile birlikte zaman geçirebileceğiniz bungalov tipi evler, özel yürüyüş parkurları, kamp alanları, cafeler ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Ayrıca temel ihtiyaçları karşılayacak yapılar ve mescit alanlarıda bulunmaktadır.

Tabiat parkında bungalov tipi şirin evler, mescid, araçlar içerisinde mini survivor parkurları, çocuk parkları, mangal yapmak için uygun alanlar mevcut. Aileniz ile muhteşem vakitler geçirebileceğiniz piknik sonrası orman içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bir yer. Ayrıca içeride restoran ve bir markette bulunuyor.

Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi Videosu

azbibak.com olarak sizler için hazırladığımız Eriklitepe tabiat parkı videosunu izleyerek gitmeden önce bir önizlenim sahibi olabilirsiniz.

https://youtu.be/YS7OiTRlyCQ

Eriklitepe Tabiat Parkı Neler Yapılır

Bir çok ziyaretçi bu noktaya piknik yapmak için geliyor elbette. Bölgede piknik yapmak için uygun mangal alanları, masalar, su, WC, lavabo gibi hizmetler veriliyor.

Ayrıca uygun hava koşullarında paintball etkinliği için bir alanda kurulmuş. Grup olarak gidilen organizasyonlarda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Kamp yapılabilecek bir alanında ayrıldığı bölgede kamp yapmak için gerekli temel ihtiyaçların karşılandığı bölgede çadır kurabilirsiniz.

Ağaçların içerisinde genelde parklarda görülen spor aletleri buluyor. Burada doğa ile başbaşa küçük bir spor yapabilirsiniz.

Bölgede kış aylarında kayak merkezi olarak kullanılan bir alan bulunuyor. Burada kızak kiralayarak kar üstünde keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca burada sucuk ekmek yiyebilir çay içebilirsiniz. Kızak kiralama 2022 yılında yarım saat için 20 TL olarak ücretlendirilmiş. Sucuk ekmekte 25 TL.

Eriklitepe 2021

Karlı günlerde bölgeye gitmeniz durumunda soğuğu dikkate almanız gerekiyor. Kış aylarında Gölcük merkezinde hava sıcaklığı +1 derece iken Eriklitepe’de -6 derece sıcaklık görünüyor.

Eriklitepe Kış 2021

Ayrıca park içerisinde bir yöresel satış sergi noktasıda bulunuyor.

Eriklitepe Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Basit anlatım ile İhsaniye merkezinden tırmanışa geçerek bölgeye ulaşılabilir. Bölgeye yabancı olanlar için Gölcük Devlet Hastanesi noktasından İhsaniye merkezine doğru ilerlenmeli. Meşhur Kokoreç Adam işletmesinin bulunduğu noktadaki kavşaktan yukarıya doğru devam edilmeli. Bu yola girildikten sonra tabelalar sizleri yönlendirecektir. İhsaniye merkezinden yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Eriklitepe yolu biraz virajlı olması nedeniyle dikkat etmenizde fayda var. Karlı günlerde her ne kadar yollar belediye tarafından açık tutuluyor olsada sıfırın altındaki sıcaklıklarda yolda don olması muhtemel.

Kış aylarında karların yol kenarında oluşturduğu daralma ile daha dikkatli olmanızda fayda var. Eriklitepe’ye yaklaşık 1 km kala yollar karla kaplanmış ve buzlanmış vaziyette olması kar lastiği ve zincir önlemini almanız gerektiğini hatırlatıyor.

Eriklitepe Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022

Tabiat parkına otomobil ile giriş ücreti 10 TL olarak ücretlendirilmiş. Kamp veya piknik alanlarında herhangi bir ücret alınmıyor. İçeride bulunan bungalov evler için ayrıca rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyon ve güncel bilgiler için aşağıdaki telefon numarasını arayabilirsiniz.

Eriklitepe Yolu 2021

Doğa ile içiçe ortamları seviyorsanız Kocaeli’de bulunan Ormanya’ya da gitmenizi tavisye ediyoruz.