Ana Sayfa Kocaeli Eriklitepe Tabiat Parkı – Kocaeli

Eriklitepe Tabiat Parkı – Kocaeli

Tamamı devlet ormanı arazisine kurulu olan Erikli Düzü Yaylası içerisinde bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı 63 hektar alana sahip doğal yaşam alanıdır. Samanlı dağlarının Kocaeli’nin Gölcük ilçesi sınırlarında kalan bölümünde yer alan Eriklitepe Tabiat Parkı işletmesi Gölcük Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Tabiat parkına giriş ücretsiz.

Eriklitepe Tabiat Parkında Neler Var?

Şehirden uzak bir dinlence merkezi haline gelen Erikli Tepe Tabiat Parkında aileniz ile birlikte zaman geçirebileceğiniz bungalov tipi evler, özel yürüyüş parkurları, kamp alanları, cafeler ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Ayrıca temel ihtiyaçları karşılayacak yapılar ve mescit alanlarıda bulunmaktadır.

Tabiat parkında bungalov tipi şirin evler, mescid, araçlar içerisinde mini survivor parkurları, çocuk parkları, mangal yapmak için uygun alanlar mevcut. Aileniz ile muhteşem vakitler geçirebileceğiniz piknik sonrası orman içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bir yer. Ayrıca içeride restoran ve bir markette bulunuyor.

Eriklitepe Tabiat Parkı Neler Yapılır

Bir çok ziyaretçi bu noktaya piknik yapmak için geliyor elbette. Bölgede piknik yapmak için uygun mangal alanları, masalar, su, WC, lavabo gibi hizmetler veriliyor.

Ayrıca uygun hava koşullarında paintball etkinliği için bir alanda kurulmuş. Grup olarak gidilen organizasyonlarda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Kamp yapılabilecek bir alanında ayrıldığı bölgede kamp yapmak için gerekli temel ihtiyaçların karşılandığı bölgede çadır kurabilirsiniz.

Ağaçların içerisinde genelde parklarda görülen spor aletleri buluyor. Burada doğa ile başbaşa küçük bir spor yapabilirsiniz.

Bölgede kış aylarında kayak merkezi olarak kullanılan bir alan bulunuyor. Burada kızak kiralayarak kar üstünde keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca burada sucuk ekmek yiyebilir çay içebilirsiniz. Kızak kiralama 1 saat için 10 TL olarak ücretlendirilmiş. Sucuk ekmekte 10 TL.

Ayrıca park içerisinde bir yöresel satış sergi noktasıda bulunuyor.

Eriklitepe Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Basit anlatım ile İhsaniye merkezinden tırmanışa geçerek bölgeye ulaşılabilir. Bölgeye yabancı olanlar için Gölcük Devlet Hastanesi noktasından İhsaniye merkezine doğru ilerlenmeli. Meşhur Kokoreç Adam işletmesinin bulunduğu noktadaki kavşaktan yukarıya doğru devam edilmeli. Bu yola girildikten sonra tabelalar sizleri yönlendirecektir. İhsaniye merkezinden yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Eriklitepe yolu biraz virajlı olması nedeniyle dikkat etmenizde fayda var.

Doğa ile içiçe ortamları seviyorsanız Kocaeli’de bulunan Ormanya’ya da gitmenizi tavisye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz