Erzincan’ın Akyurt beldesinde Karasu Çayı ile Tuzla Çayının birleşmes sonra Fırat Nehrinin akışı başlar. Tarihte bir çok savaşa konu olan Mezopotamya’yı oluşturan Dicle Nehri ile birlikte iki nehirden biri olan Fırat nehri Basra Körfezine dökülür. Ortadoğunun hayat kaynaklarından biri olan Nehir Türkiye’ninde önemli nehirleri arasında yer alır.

Fırat Nehri Hangi İllerden Geçer?

Nehir Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep illerinden geçer. Aynı zamanda Gaziantep – Şanlıurfa il sınırlarının bir bölümünü belirleyen nehirdir. Nehir Gaziantep Karkamış Sınır Kapısının yaklaşık 2 km doğusundan Türkiye’yi terk ederek Suriye’nin Cerablus kasabasına geçiş yapar.

 

Fırat Nehrinin Türkiye’deki uzunluğu aşağıdaki harita mesafe ölçümüne göre yaklaşık 770 km’dir. Ancak bazı kaynaklarda nehir uzunluğunun 1200 km olduğu söylenmektedir. Bunun sebebi ise Fırat Nehri’nin bir kolu olan Murat Nehri’nin Fırat Nehri toplam uzunluğuna katılmasıdır.

Fırat Nehrinin Türkiye Serüveni

 Nehrin Türkiye’deki ortalama debisi 12.570 ft³/s’dir.

Fırat Nehri – Gaziantep (wowturkey)

Nehir Türkiye’den ayrıldıktan sonra sırasıyla Suriye ve Irak’tan geçtikten sonra Basra’da Dicle nehri ile birleşerek Basra Körfezine dökülür. Fırat ile Dicle’nin birleştiği bölgeye Şattülarab denir.

Fırat (Euphrates) ve Dicle (Tigris) Nehri Haritası

Tarihte bir çok konuda ismi geçen ve bir çok medeniyet tarafından hedef haline gelen Mezopotamya, Fırat nehri ve Dicle nehri arasına verilen isimdir. Bu nehirlerin yarattığı bereketli topraklar bir çok uygarlık için paha biçilemez olarak nitelendirilmiştir.

 

Nehir Üzerindeki Üzerindeki Barajlar

Türkiye’de Fırat nehri üzerine 5 adet baraj kurulmuştur.  Bu barajların toplam kurulu gücü 6.396 MW olarak hesaplanmıştır. Türkiye’nin en büyük 3 barajı Fırat Nehri üzerine kuruludur.

Keban Barajı – Elazığ, Keban

Keban Barajı

Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 1.330 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 10. Elazığ’ın ise en büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 3. büyük Hidroelektrik Santrali’dir.

Karakaya Barajı – Diyarbakır, Çüngüş

Karakaya Barajı

Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen Karakaya Barajı 1.800 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 3. Diyarbakır’ın ise en büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 2. büyük Hidroelektrik Santrali’dir.

Atatürk Barajı – Şanlıurfa, Bozova

Atatürk Barajı

Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 2.405 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 2. Şanlıurfa’nın ise en büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin en büyük Hidroelektrik Santrali’dir.

Birecik Barajı – Şanlıurfa, Birecik

Birecik Barajı

Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 672 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 30. Şanlıurfa’nın ise 2. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 5. büyük Hidroelektrik Santrali’dir.

Karkamış Barajı – Gaziantep, Karkamış

Karkamış Barajı

Kamuya ait olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından işletilen santral 189 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 85. Gaziantep’in ise en büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 26. büyük Hidroelektrik Santrali’dir.