Ana Sayfa Göller Gaga Gölü – Fatsa/Ordu

Gaga Gölü – Fatsa/Ordu

Gaga Gölü Ordu’nun Fatsa İlçesinde Fatsa – Aybastı karayolu üzerinde Fatsa’nın 10 km kuzeydoğusunda Örencik Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Göl Bolaman Irmağı ile batısındaki Yassıtaş mevkii arasında; yaklaşık 6 km²’’lik bir alanı etkileyen heyelan sonucu,yapıyı oluşturan üst Kretase flisleri yüzeyinde oluşmuştur. Göl derinliği 10-15 metre arasında değişmektedir.

Yöre halkının geçim kaynağı olan fındık bahçelerinin arasında özellikle yaz aylarında muhteşem bir manzaraya sahip olan Gaga Gölü kıyısında bir kaç adet işletme hizmet vermektedir. Göl kenarında bir çay içerek bu güzel manzarayı seyredebilir ve Karadeniz’in temiz doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Yemek servisinin bulunduğu restoranda pancar çorbasının tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Yaz aylarında deniz bisikleti kiralayabileceğiniz bir işletmede bulunmaktadır. Bir deniz bisikleti kiralayarak göl etrafında yaklaşık 30 dakikanızı ayırarak bir tur atabilirsiniz.

Gölde bulunan ördek ve kazlar güzel manzaraya renk katmaktadır. Ayrıca bu kuşları besleyebilirsiniz. Göl içerisinde 4 tür balık yaşadığı söylenmektedir.

Ayrıca göl ortasında ufak bir adacık bulunmaktadır.

Gaga Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Fatsa ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunan Gaga Gölüne gitmek için Fatsa’dan Aybastı Çamaş yolunu kullanmanız gerekmektedir. Ordu yönüne doğru giderken Fatsa çıkışında Çamaş, Çatalpınar, Aybastı yönünü gösteren tabelaları takip edin. Bu yol üzerinde yaklaşık 8 km ilerlediğinizde göle ulaşabilirsiniz.