Ana sayfa Edirne Gala Gölü Milli Parkı – Edirne

Gala Gölü Milli Parkı – Edirne

Gala Gölü Milli Parkı

Gala Gölü Milli Parkı, Edirne’nin Enez ve İpsala ilçe sınırlarında bulunmaktadır. 05 Mart 2005 tarihinde milli park olarak ilan edilen Gala Gölü Milli Parkı içerisinde Gala gölü ve Pamuklu gölü bulunur.

İsmini içerisinde bulunan Gala Gölünden almış olan Gala Gölü Milli Parkı 3090 hektar sulak ve 3000 hektar ormanlık alana sahiptir. Yaklaşık 160 kuş türünün görüldüğü Gala Gölü Milli Parkını ziyaret için en iyi zaman Nisan-Mayıs ve eylül-Ekim aylarını kapsayan bahar aylarıdır.

İçerisinde bir çok farklı balık türünü barındıran gölde yılan balığı, sudak, sazan ve turna balıkları çokça görüşen çeşitlerden. Milli Park Türkiye’nin ikinci büyük kuş cenneti olarak bilinir. Gala Milli Parkında doğa yürüyüşü, bisiklet sürme, manzaranın tadını çıkarma, doğa fotoğrafçılığı, kuş gözlemciliği yapılabilir. Ayrıca Türk Kültürünün vazgeçilmezi piknik gibi aktiviteler yapmak mümkündür.

Gala Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Gala Gölü Milli Parkı’na kara yoluyla kolay bir şekilde ulaşılabilir. Gala Gölü Milli parkı Edirne’nin Enez ilçesine 8,5 km mesafededir. Keşan’a 56 km, Edirne’ye 163 km, Çanakkale’ye 172 km, Ankara’ya 730 km, İstanbul’a 286 km, İzmir’e ise 489 km uzaklıktadır.

En yakın havalimanı Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi ve Çanakkale’de. Şehirlerarası otobüs kullanacakların Keşan, İpsala ya da Gelibolu gibi merkezlere ulaşıp oradan minibüslerle Enez’e, Enez’den de milli parka aktarma yapmaları gerekmektedir.

Nesli tükenmekte olan çok sayıda canlı türünün görülebildiği, yeşil ve mavinin buluştuğu Gala Gölü Milli Parkı, ülkemizde görülmesi gereken yerler arasında olması gereken bir noktadır.